Odtwarzacz audio i lepszy wyświetlacz w Clie

SONY przedstawiła nową wersję Clie, osobistego asystenta cyfrowego (personal digital assistant) wyposażonego w lepszy wyświetlacz i umożliwiającego odtwarzanie cyfrowej muzyki.

PEG-N700C nie tylko powiększył rodzinę asystentów Clie (do tej pory składała się z dwóch modeli), ale stanowi również poważną konkurencję dla modelu Zaurus MI-E1 produkowanego przez firmę Sharp, który został wprowadzony na rynek w grudniu 2000 roku.

Wyświetlacz w nowym Clie pozwala na oglądanie obrazu z rozdzielczością 320x320 pikseli w porównaniu z 160x160 we wcześniejszym modelu co oznacza, że w połączeniu z nowym oprogramowaniem do odczytu różnych czcionek, uzyskujemy znacznie lepszą jakość wyświetlanych tekstów i grafiki. Nowością jest cyfrowy odtwarzacz muzyki, dzięki któremu możemy pobierać muzykę z komputera stacjonarnego lub notebooka i zapisywać na karcie Memory Stick współpracującą z Clie. Nowe oprogramowanie jak i same karty pamięci zostały opracowane przy wykorzystaniu firmowego systemu protekcji MagicGate, ponadto korzystają z systemu kompresji ATRAC3 (opracowanego przez SONY), który jest mniej wprawdzie mniej popularny od formatu MP3, ale bardziej bezpieczny.

Sony z myślą o użytkownikach komputerów z serii VAIO opracowała technologię pozwalającą, przy użyciu GigaPocket (firmowego programu TV), na bezpośredni transfer nagranych obrazów do MemoryStick. W ten sposób możemy zgromadzić od 60 do 160 minut ruchomego obrazu. Do kolejnych nowości w Clie można zaliczyć baterie, które pozwalają na 15 dni normalnego użytkowania i 11 godzin odtwarzania muzyki. Użytkownicy poprzednich modeli na pewno zauważą, że nowe urządzenie jest większe (71x118,5x16,8 mm) i cięższe (waży 160g czyli o 45g więcej).

Według zapowiedzi SONY Clie PEG-N700C ukarze się na rynku już w kwietniu w cenie niższej od poprzednich modeli, lecz zbliżonej do produktu Sharpa. Dzięki swojej programowej możliwości odtwarzania MP3 i sekwencji będzie bez wątpienia stanowił poważną konkurencje (pomimo, że Zaurus Sharpa posiada dla odmiany wbudowaną miniaturową klawiaturę).

www.sony.co.uk

www.sharp.co.jp


Zobacz również