Odtwarzacze

Odtwarzacze DVD oferują coraz niższą cenę, lepszą jakość i coraz więcej funkcji.

Odtwarzacze DVD oferują coraz niższą cenę, lepszą jakość i coraz więcej funkcji.

Przedstawiamy test pięciu odtwarzaczy DVD, które spełnią wymagania szerokiego grona odbiorców. Postanowiliśmy skoncentrować się na urządzeniach przystępnych cenowo, które nie zatraciły jednak indywidualnych cech charakterystycznych i wyróżniają się z "tłumu".

W teście znajdziecie modele w cenie od 1100 do 2400 zł. Jak widać nawet wśród budżetowych konstrukcji różnice są spore i to nie tylko w cenie. Za 2400 zł można kupić nie tylko urządzenie działające poprawnie, ale także bogato wyposażone. Jak inaczej można nazwać np. obecność układu progresywnego skanowania obrazu czy wyjść wideo w formacie komponentowym. Wszystkie odtwarzacze, bez względu na pochodzenie, miały jedną cechę wspólną - odczytywały płyty z nagranymi plikami muzycznymi MP3. Tego poszukują klienci mający dostęp do komputera i Internetu. Jest jeszcze jedna ciekawa kwestia dotycząca naszego testu, a mianowicie to, że przetestowaliśmy dwa modele, które dotąd nie gościły na łamach magazynu Kino Domowe: wywodzące się z tradycji audiofilskich odtwarzacze firm Cambridge Audio i Harman Kardon.

Harman Kardon DVD25

Odtwarzacz wysokiej klasy za średnie pieniądze z funkcją progresywnego skanowania. Jest tylko jeden haczyk...

Kolejnym debiutantem na łamach naszego magazynu jest produkt amerykańskiego koncernu Harman/Kardon. Dla nie zorientowanych wyjaśniamy, że w skład kompanii wchodzą również takie marki, jak JBL czy Infinity. DVD25 jest konstrukcją flagową wyposażoną w to, co w tej kategorii cenowej spotyka się rzadko - układ progresywnego skanowania obrazu. Oznacza to, że wyświetlany obraz będzie składał się z dwukrotnie większej liczby ramek, eliminując tym samym przeplot (czyli rysowanie obrazu co drugą linię). Nie ma jednak róży bez kolców, o czym przekonujemy się po zapoznaniu się z instrukcją urządzenia. Okazuje się, że progresywne skanowanie działa tylko przy płytach nagranych w systemie NTSC i po podłączeniu odtwarzacza do odpowiedniego wyświetlacza za pośrednictwem złączy komponentowych. Co to w teorii oznacza dla polskiego klienta - to, że jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż europejskie odtwarzacze mogą przyjmować wyłącznie płyty z regionu 2, to progresywne skanowanie uzyskamy jedynie odtwarzając krążki z rynku japońskiego. Tam obowiązuje system NTSC i "nasz" region. Tak wygląda teoria. A jak jest w praktyce? O wiele lepiej. Okazuje się bowiem, że przy odrobinie wysiłku w Internecie łatwo znajdziemy odpowiednie oprogramowanie, które wgrane z płyty CD do odtwarzacza pozwoli na oglądanie na nim płyt ze wszystkich zakątków świata.

Dość duży, czarny sterownik z logicznie rozplanowanymi klawiszami. Jego ogromną zaletą jest podświetlenie wszystkich guzików. Doskonale ułatwia to operowanie pilotem przy nocnych seansach filmowych. Grupa podstawowych klawiszy jest zlokalizowana idealnie pod kciukiem. Dodatkową zaletą jest praca pilota pod praktycznie dowolnym kątem.

Dość duży, czarny sterownik z logicznie rozplanowanymi klawiszami. Jego ogromną zaletą jest podświetlenie wszystkich guzików. Doskonale ułatwia to operowanie pilotem przy nocnych seansach filmowych. Grupa podstawowych klawiszy jest zlokalizowana idealnie pod kciukiem. Dodatkową zaletą jest praca pilota pod praktycznie dowolnym kątem.

To już otwiera przed widzem nowe możliwości, bo wszystkie, łatwe do zdobycia amerykańskie wydania DVD są w systemie NTSC. W Polsce są osoby, które kolekcjonują filmy w regionie 1, bo są to wydania zwykle bogatsze w dodatki, staranniej wydane (często z dźwiękiem DTS) i tańsze. Dla osób, które preferują wydania europejskie (region 2), dobrą wiadomością będzie informacja, że Harman nawet na złączach Euroscart czy S-Video generuje obraz o doskonałej jakości. Duży w tym wkład wspaniałego układu odpowiedzialnego za wizję. To scalak spotykany w high-endowych odtwarzaczach DVD za bagatela ponad 25 tys. zł (np. Tag McLaren). Wspaniale prezentują się kolory. Są ciepłe, znakomicie nasycone i przyjemne dla oka. Także kontrast zasługuje na wyróżnienie. Gdyby jeszcze poprawić tylko ostrość, mielibyśmy do czynienia z urządzeniem doskonałym pod względem wizji.

Informacje

Typ: odtwarzacz DVD

Cena: 2400 zł

Dystrybutor: P.H. Ryszard Bałys,http://www.rb.com.pl

Wymiary: 44 x 8,7 x 30,5 cm

Funkcje: zoom, odtwarzanie MP3, obraz kontrolny do ustawień parametrów wizji, wyłączanie obwodów wideo, możliwość regulacji rozpiętości dynamiki nagrań

Złącza: Euroscart, S-Video, komponent, audio - analogowe i cyfrowe (optyczne i elektryczne)