Odtwarzacze Blu-ray z różną funkcjonalnością

Wygląda na to, że warto wstrzymać się z kupnem odtwarzacza stacjonarnego Blu-ray, przynajmniej do listopada. Jeśli tego nie zrobicie to możecie nabyć urządzenie nie obsługujące nowych funkcji tego standardu.

Stowarzyszenie Blu-ray Disc zadecydowało, że wszystkie odtwarzacze tego standardu wprowadzone do sprzedaży po 31 października muszą obsługiwać wszelkie przewidziane założeniami funkcje. Przykładem funkcji, która w zależności od daty opracowania modelu odtwarzacza może występować lub nie jest np. obraz w obrazie (PIP). Za obsługę PIP odpowiada oprogramowanie BD Java. Sęk w tym, że wiele z aktualnie dostępnych odtwarzaczy obsługuje BD Java w ograniczonym zakresie. Jeśli na krążku Blu-ray znajduje się film z dostępnymi ujęciami z różnych kamer, to funkcja ta będzie najprawdopodobniej działała, jeśli jednak będziecie chcieli uruchomić PIP i podczas oglądania filmu podejrzeć w małym oknie komentarz reżysera to spotka Was niemiłe rozczarowanie, funkcja w większości odtwarzaczy nie zadziała. Zarówno modele Pioneera, Philipsa jak i Sony Play Station 3 nie obsługują w chwili obecnej PIP. Pionier zapowiada aktualizację oprogramowania sterującego, które w starszej wersji sprawiało problemy nawet z poprawnym wyświetlaniem menu w niektórych filmach. Czy inne firmy również będą w stanie załatać dziury w funkcjach przy pomocy nowego firmware tego nie wiemy.

Nowością w wymaganiach stowarzyszenia jest także obowiązek wyposażania odtwarzaczy w minimum 256 MB pamięci, a modeli potrafiących komunikować się z Internetem aż 1 GB pamięci.