Odtwarzacze HD DVD - marcowa premiera

Koncern Toshiba poinformował, że w marcu do amerykańskich sklepów trafią pierwsze stacjonarne odtwarzacze płyt HD DVD. Firma planuje wprowadzenie do oferty dwóch modeli - podstawowego HD-A1 oraz bardziej zaawansowanego HD-XA1. Urządzenia oficjalnie zaprezentowane zostaną na targach CES w Las Vegas.

Odtwarzacze HD DVD - marcowa premiera

Toshiba HD-A1

Model HD-A1 kosztować ma ok. 500 USD. Za HD-XA1 trzeba będzie zapłacić o 300 USD więcej. Ceny są pewnym zaskoczeniem dla ekspertów - do tej pory oczekiwano, że za najtańsze odtwarzacze HD DVD trzeba będzie zapłacić ok. 1000 USD. "Z naszych analiz wynika, że ceny te są zgodne z oczekiwaniami klientów. Liczymy, że pozytywnie wpłynie to na popularyzowanie formatu HD DVD" - tłumaczy Jodi Sally z amerykańskiego oddziału Toshiby.

Obydwa odtwarzacza oferują obraz w rozdzielczości 720p i 1080p, który przekazywany będzie do telewizora poprzez złącze HDMI (High Definition Multimedia Interface). Urządzenia odtwarzają zarówno płyty HD DVD, jak i zwykłe nośniki DVD.

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli również, że w najbliższym czasie na rynku powinien pojawić się nowy notebook z multimedialnej serii Qosmio - urządzenie ma być standardowo wyposażono w czytnik płyt HD DVD.