Odtwarzacze MP3 do opodatkowania?

Holenderska fundacja Stichting Thuiskopie zaproponowała wprowadzenie podatku od przenośnych odtwarzaczy MP3. Propozycja może wejść w życie i stać się obowiązujacym prawem w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Uzasadnieniem pomysłu jest fakt, że wszelkie urządzenia służące do przechowywania danych mogą być wykorzystane do nielegalnego gromadzenia chronionych prawem autorskim treści. Podatkiem mają zostać objęte absolutnie wszystkie przenośnie odtwarzacze MP3.

Użytkownicy iPoda mogą czuć się pokrzywdzeni: zapłacili już raz kupując utwory na iTunes, teraz będą zmuszeni zapłacić ponownie. Co więcej, każdy gigabajt pojemności ma kosztować prawie 3,3 euro, co oznacza, że odtwarzacz z dyskiem wielkości 10 GB zdrożeje o ok. 33 euro, a iPod wyposażony w HDD o pojemności 60 GB - aż o prawie 200 euro!

Jeśli prognozy dotyczące rozwoju dysków twardych się sprawdzą i w ciągu najbliższych dwóch lat odtwarzacze będą wyposażane w HDD o pojemnościach przekraczających 200 GB, może się okazać, że podatek będzie wyższy niż wartość całego urządzenia.


Zobacz również