Odtwarzacze MP3 niszczą... wzrok

Zdaniem Jeffreya Anshela, znanego amerykańskiego okulisty, coraz szersze wykorzystanie urządzeń elektronicznych z niewielkimi wyświetlaczami może doprowadzić do zniszczenia wzroku. Problemem są wysoce kontrastowe obrazy i niewielkie literki powodujące szybkie zmęczenie oczu.

Problem staje się tym poważniejszy, że prawie każdy ma już telefon i odtwarzacz MP3, a bardzo wiele osób ma lub planuje zakup PDA. Jednak za głównego winowajcę schorzeń i zmęczenia wzroku uważa się komputery - skarży się na nie aż 14 procent pacjentów amerykańskich gabinetów okulistycznych.

Dolegliwości są bardzo różne. Zaczynają się od bólów głowy, zmęczenia wzroku, rozmycia obrazu i podrażnień oczu, a kończą na nadmiernej wrażliwości na światło czy bólach karku i pleców.

Z ostrzeżeń Anshela można wywnioskować, że czasem wystarczy doświetlenie stanowiska pracy, przybranie wygodnej pozycji i wyczyszczenie monitora (!), by wiele problemów znikło raz na zawsze.

Dodatkowe informacje na temat wpływu komputerów na zdrowie oraz spis programów pomagających w relaksie - patrz artykuł: "Komputer, albo zdrowie..."