Odtwarzacze MP3 - po roku na złom

Płyta winylowa, jako powszechny nośnik muzyczny, przetrwała prawie dziewięćdziesiąt lat, kaseta magnetofonowa wyszła z użycia po ok. 35 latach, MiniDisc wyparty został po kilku latach przez odtwarzacze MP3. A te z kolei "żyją" zaledwie rok, po czym wymieniane są na nowe - mniejsze, bardziej kolorowe i przede wszystkim - bardziej zaawansowane...

Odtwarzacze MP3 - po roku na złom

Sony Walkman Bean

Technologiczny wyścig o palmę pierwszeństwa na rynku wciąż trwa i nieustannie nabiera tempa, wobec czego nie wszyscy są w stanie mu sprostać. Wydaje się, że prawo Moore'a, ogłoszone ponad 40 lat temu, a mówiące iż liczba tranzystorów na procesorze podwaja się - w pierwotnej wersji - co dwa lata, ma zastosowanie do większości elektronicznych urządzeń. Proces ten łatwo zobrazować na przykładzie iPoda firmy Apple - mniej więcej dwa razy do roku od czasu premiery w 2001 r. koncern ten prezentuje nowe, pojemniejsze wersje urządzenia bądź całkowicie nowe modele, zaprzestając jednocześnie produkcji wcześniejszych.

O sukcesie bądź porażce cyber-gadżetów decyduje również w dużym stopniu aktualna moda - czytamy w serwisie The Independent. Liderzy opinii (można ich również nazwać trend-setterami) w danej grupie środowiskowej określają standardy, także w zakresie elektronicznej rozrywki. Sprawia to, iż wiele modeli mobilnych urządzeń, czy to odtwarzaczy, czy telefonów komórkowych bądź aparatów cyfrowych, przestaje być produkowana po 9 miesiącach od daty wprowadzenia na rynek. W niektórych sytuacjach następuje to jeszcze szybciej, tak jak to miało miejsce w przypadku urządzenia Sony Walkman Bean. Wprowadzony na rynek pod koniec zeszłego roku, przestanie być przez Sony produkowany w kwietniu z powodu słabych wyników sprzedaży.

Więcej informacji: The Independent.