Odtwarzacze MP3 w dół

Firmie Cirrus Logic udało się zmieścić na jednym chipie większość elementów wykorzystywanych w przenośnych odtwarzaczach MP3. Pozwoli to na obniżenie kosztów produkcji odtwarzaczy, a co za tym idzie, także zmniejszenie ich cen.

Firma Cirrus Logic zaprezentowała nowy chip, który może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów produkcji oraz, co za tym idzie - również ceny przenośnych odtwarzaczy plików MP3. Chip, nazwany Maverick EP7409, zawiera większość elementów niezbędnych do wyprodukowania odtwarzacza. To nie wszystko - przedstawiciele firmy twierdzą również, że Maverick EP7409 pozwoli na dwukrotne wydłużenie czasu pracy urządzenia (bez konieczności wymiany baterii).

Odtwarzacze plików MP3 są obecnie bardzo popularne - głównie dzięki temu, że są w stanie odtwarzać również inne formaty plików. Ich najpoważniejszą wadą jest wysoka cena - są kilkakrotnie droższe od przenośnych odtwarzaczy płyt CD

Pierwsze Mavericki na rynku powinny pojawić się w trzecim kwartale 2001 r., jednak przedstawiciele Cirrus Logic mówią, że pełna produkcja ruszy dopiero pod koniec roku. Cenę chipa ustalono wstępnie na ok. 15 USD.