Odtwarzacze audio nie zagrażają 'sercowcom'?

Pole magnetyczne generowane przez przenośne odtwarzacze plików audio - takie jak np. iPod - nie zakłóca elektronicznych stymulatorów pracy serca - stwierdzili specjaliści z amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration). Oznacza to, że - zdaniem FDA - osoby z wszczepionymi rozrusznikami mogą bez obaw korzystać z takich urządzeń.

FDA zajęła się tym zagadnieniem, ponieważ kilka miesięcy temu pewien amerykański student opublikował wyniki swoich badań dotyczących wpływu iPodów na funkcjonowanie stymulatorów pracy serca. Wynikało z nich, że odtwarzacz firmy Apple może interferować z rozrusznikiem, jeśli znajdzie się bliżej niż 40 cm od klatki piersiowej pacjenta z wszczepionym stymulatorem serca (pisaliśmy o tym w tekście "iPody nie na sercowców?")

Odtwarzacze iPod są w USA na tyle popularne, że FDA postanowiła sprawdzić te doniesienia - raport podsumowujący testy opublikowano właśnie w serwisie BioMedical Engineering. "Zespoł badawczy mierzył pole magnetyczne generowane przez iPoda w odległości od 5 do 10 mm od urządzenia. Podczas testów stwierdzono występowanie pola magnetycznego - jednak nawet szczytowe odczyty były wciąż kilkaset razy niższe od wartości, przy których pole mogłoby w jakikolwiek sposób interferować z rozrusznikiem" - mówią specjaliści, którzy przeprowadzili testy. "Wyniki naszych badań pozwalają nam stwierdzić, że testowane przez nas iPody nie powodują żadnych zakłóceń pracy rozruszników serca" - mówi Howard Bassen z FDA.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: