Odtwarzacze flash

Odtwarzacze MP3 z pamięcią flash to obecnie najlepiej sprzedające się urządzenia z tej kategori. Modele z dyskiem są dla wielu osób za drogie, a odtwarzacze płyt, choć stosunkowo tanie, są duże i daleko im do funkcjonalności odtwarzaczy z pamięcią.


Odtwarzacze MP3 z pamięcią flash to obecnie najlepiej sprzedające się urządzenia z tej kategori. Modele z dyskiem są dla wielu osób za drogie, a odtwarzacze płyt, choć stosunkowo tanie, są duże i daleko im do funkcjonalności odtwarzaczy z pamięcią.

Wygląda na to, że MP3 Player z pamięcią flash to idealna forma. Nie tylko odtworzy piosenki, ale też zastąpi dyktafon, odbierze audycje radiowe, a nawet spełni funkcję dysku USB. Gdyby tylko miał większą pojemność! Niestety, odtwarzacze z 512 MB flash są dość kosztowne, a oferujące 128 MB pomieszczą raptem dwie płyty CD. Wybór jest dość trudny, dlatego proponujemy złoty środek i dwa z czterech opisanych przez nas urządzeń mają 256 MB pamięci. To już cztery płyty CD, czyli ponad cztery godziny nieprzerwanego słuchania muzyki oraz niewygórowana cena - za niewiele ponad 300 zł kupisz dobrej jakości odtwarzacz. Gdy masz do wydania 1000 zł, zaopatrzysz się w 256-megabajtowy produkt iRivera, który jest pełnowartościowym odtwarzaczem MP3, a w dodatku łatwo zmieni się w... aparat cyfrowy z matrycą VGA. Zdjęcia wyświetlane są od razu na kolorowym ekranie, co pozwala na wybór najbardziej udanych. Jakość jest lepsza niż w telefonach komórkowych, ale nadal to wyłącznie gadżet. Sam iRiver jest jednak wzorem jakości, stąd wysoka cena.

To jeden z niewielu odtwarzaczy z pamięcią flash, w którym nie trzeba od razu wymieniać słuchawek. Oczywiście te w zestawie nie są profesjonalne, ale bardzo dobrze przenoszą całe spektrum dźwięku. Jeśli oczekujesz krystalicznego brzmienia, będziesz musiał kupić odpowiednie słuchawki, ale kosztują one też odpowiednio.

Oryginalny to nie znaczy bardzo drogi, czego dowodzi produkt M-Any, czyli kaseta/odtwarzacz MP3, rozwiązanie wprost idealne dla kierowców, którzy w autach mają jedynie odtwarzacze kasetowe. Przed zakupem zwróć uwagę na to, w jaki sposób ładuje się dane urządzenie. Na przykład model Creative'a można naładować wyłącznie przez port USB, co zmusza do zabierania w podróż laptopa lub specjalnej wtyczki do kontaktu z wyjściem USB, którą trzeba dokupić. To jednak wygodne rozwiązanie, ograniczające liczbę zasilaczy w plecaku. Idealny byłby podwójny system ładowania (np. w iRiver czy w Creative MuVo 2). Jest też trzecie wyjście, czyli sprzęt na baterie. Problem pojawia się, gdy zapomnisz ich kupić, a odtwarzacz się rozładuje, ale jeżeli twoje zapasy są wystarczająco duże, możesz słuchać muzyki bez przerwy, nie rozglądając się codziennie za gniazdkiem elektrycznym. Pomyśl, czy nie warto wydać trochę więcej i dokupić pilota na kablu słuchawkowym.

Nie musisz wówczas wyjmować odtwarzacza z kieszeni. Dodatkowo rozwiązanie to przedłuża kabel słuchawkowy i z pewnością słuchawki MP3 Playera dosięgną uszu. Gdy kabel jest za krótki, często trzeba trzymać odtwarzacz w ręku podczas słuchania muzyki, bo gdyby wisiał, swoim ciężarem wyciągnąłby słuchawki z uszu.

Przed zakupem sprawdź jakość podświetlenia wyświetlacza. Przetestuj ją w pełnym świetle i w ciemnym pomieszczeniu.

Tuner radiowy montowany w odtwarzaczach działa przeciętnie na przykład w centrum miasta czy blisko urządzeń elektronicznych.

Jest nieodporny na zakłócenia, dlatego nie spodziewaj się odbioru w każdym zakątku kraju wszystkich największych stacji radiowych.

Istotną funkcją jest dyktafon. Bez niego wielu studentów nie wyobraża sobie wykładów. Odkąd w odtwarzaczach pojawiły się szybkie układy obliczeniowe, możliwa stała się kompresja do formatu MP3 "w locie". Godzinne nagranie zajmie, więc jedynie 30 MB i z łatwością będzie można je obrobić. Uważnie sprawdź czułość mikrofonu, aby odpowiadała twoim potrzebom. Pod tym względem odtwarzacze znacznie się różnią.

iRiver iFP-1090

Informacje: Mip,http://www.iriver.pl , tel. (22) 8859381

Cena: 1299 zł

Odtwarzacze flash
Ekran odtwarzacza iRiver o przekątnej 1,2 cala wyświetla aż 262 tysiące kolorów. Po co? Odpowiedź nasuwa się sama po bliższym przyjrzeniu się modelowi iFP-1090: wyposażono go w miniaturowy obiektyw, którym potrafi robić zdjęcia w rozdzielczości 640x480 pikseli. Nawet obraz zapisany w ciemnych pomieszczeniach jest wyraźny i ostry. Jakością iRiver przebija nawet Nokię 6230, która w kategorii fotokomórek nie ma sobie równych. Podczas wykonywania fotografii możliwe jest nałożenie takich efektów, jak sepia, negatyw czy przebarwienie lub zastosowanie cyfrowego zoomu. Jeżeli z iFP-1090 korzystasz jak z przenośnego dysku, to po wgraniu do niego obrazów w formacie JPGEG obejrzysz je również na ekranie urządzenia lub ustawisz jako logo startowe, podobnie jak w MSI Mega.

Poza tym iFP-1090 zastąpi dotychczas używane przenośne radio czy dyktafon cyfrowy. Dyktafon wyposażono w funkcję aktywującą nagrywanie jedynie wtedy, gdy zostanie wykryty głośniejszy dźwięk, więc nie zostanie zapisana cisza, gdy na przykład podczas wykładu prowadzący pisze coś na tablicy. Urządzenie w locie kompresuje dźwięk do formatu MP3.

Oczywiście iFP-1090 to przede wszystkim odtwarzacz muzyki, który również różni się od produktów konkurencji - obsługuje nie tylko format MP3 i WMA, ale również OGG.

Firma iRiver przyzwyczaiła nas do dobrej jakości słuchawek, przeróżnych dodatków oraz... wysokiej ceny.

Wymiary: 91/34/31 mm

Waga: 63 g

Pojemność: 256 MB

Interfejs: USB 1.1

M-Any DAH-210

Informacje: Vidi,http://www.vidi.com.pl , tel. (15) 8446218

Cena: 929 zł

Odtwarzacze flash
Firma Hyun-Won opracowała kasetę będącą odtwarzaczem MP3 - zamiast włożyć ją do magnetofonu, możesz do niej podłączyć słuchawki i wykorzystać jako zwykły odtwarzacz. Panel sterowania znajduje się na obudowie urządzenia lub na pilocie umieszczonym na kablu słuchawkowym (dodatek opcjonalny). M-Any DAH-210 posłużyć może również jako nierzucający się w oczy dyktafon. Dysponuje pamięcią o pojemności 128 MB oraz czytnikiem kart pozwalającym na jej rozszerzenie.

Kiedy włożysz odtwarzacz do magnetofonu, trudno będzie stwierdzić, czy włożyłeś kasetę czy M-Any. Gdy naciśniesz w magnetofonie Play, wysłuchasz muzyki zapisanej w pamięci kasety. Chcąc przewinąć utwór do przodu, postępuj tak, jak w przypadku zwykłej kasety. Jeżeli przewijasz do tyłu pierwszy utwór, to po dotarciu do jego początku kaseta zatrzyma się tak samo, jak tradycyjna. To nie koniec atrakcji, jakie oferuje M-Any. Wystarczy, że włożysz odtwarzacz do magnetofonu, naciśniesz przycisk nagrywania, a na przykład audycja radiowa, której słuchasz, zostanie zapisana w formacie MP3! Niestety, M-Any nie posłuży jako przenośny dysk. Możesz jedynie wgrać do niego pliki bez możliwości skopiowania ich z powrotem do peceta. Wraz z odtwarzaczem otrzymujesz pełny zestaw akcesoriów z futerałem i potrzebnymi kablami, warto dokupić jednak dodatkowe baterie i ładowarkę samochodową. M-Any DAH-210 to najlepsze rozwiązanie dla osób często podróżujących samochodem. Dzięki niemu leciwe radio samochodowe naprawdę sporo zyska.

Wymiary: 100x64x12 mm

Waga: 55 g

Pojemność: 128 MB

Interfejs: USB 1.1

Napa PA-32

Informacje: Komputronik,http://www.komputronik.pl , tel. (61) 8359400

Cena: 337 zł

Odtwarzacze flash
Produkty firmy Napa znane są z niskich cen. Niestety, jakość nie zawsze była na tyle dobra, żeby je polecić. W przypadku Napa PA-32 niska cena nie oznacza słabej jakości.

Obudowa, choć nie najmniejsza, jak na tego typu urządzenie, została ciekawie zaprojektowana. Umieszczono na niej wyświetlacz, oryginalnie prezentujący się w nocy, oraz przyciski sterujące. Na jej końcu umieszczono osłonkę zakrywającą wtyczkę do portu USB. Już wygląd sugeruje, że Napa PA-32 pełnić może funkcję klucza USB. Tak jest w istocie, dzięki czemu na

128 MB pamięci zapiszesz nie tylko muzykę, ale i dokumenty czy zdjęcia, które łatwo przeniesiesz do drugiego komputera.

Napa PA-32 posłuży również jako poręczny dyktafon, jeśli znajdzie się wystarczająco blisko rozmówcy.

Podczas słuchania muzyki, aby poprawić jakość brzmienia, możesz wybrać jedno z sześciu predefiniowanych ustawień dźwięku. Brak funkcji ręcznej zmiany poziomu tonów wysokich i niskich. Do zestawu z odtwarzaczem dołączono słuchawki, bardzo przeciętne, a w dodatku mało wygodne, dlatego radzimy dokupienie lepszych. Model PA-32 zasilany jest jedną baterią AAA bez możliwości ładowania akumultora, który ją ewentualnie zastąpi. Napa PA-32 jest odtwarzaczem niezwykle tanim, a przy tym dość funkcjonalnym i o poprawnej jakości. Trudno oczekiwać takiego brzmienia czy precyzji wykonania jak od produktów za 1000 zł. Jest to pierwszy produkt Napa naprawdę godny polecenia.

Wymiary: 101x35x19 mm

Waga: 70 g

Pojemność: 128 MB

Interfejs: USB 1.1

Creative Rhomba

Informacje: Creative,http://www.creative.com.pl

Cena: 753 zł

Odtwarzacze flash
Rhomba to całkowicie nowy produkt Creative'a. Ma 256 MB pamięci, na których zapisać możesz pliki MP3, WMA lub inne, takie jak dokumenty czy zdjęcia. Dane kopiuje się przez port USB 1.1, co wydłuża proces. To pierwszy odtwarzacz Creative'a będący jednocześnie odtwarzaczem MP3, radiem i dyktafonem. Dodatkowo audycje można nagrać jako pliki MP3. Do tej pory nawet Jukebox 3 nie odbierał radia, chyba że po dokupieniu specjalnego zestawu.

Rhomba ma dwa wyświetlacze: jeden pokazuje informacje o utworze, a drugi o czasie jego trwania. To bardzo dobre rozwiązanie. Jeden ekran pomieści wszystkie dane o piosence, wyświetlane małą czcionką (tak jak w klasycznych odtwarzaczach), a drugi pokaże czas trwania utworu dużą czcionką. Na ekranie prezentowana jest też lista plików w katalogach. Możesz je kasować z poziomu odtwarzacza.

Szkoda, że ładowanie akumulatorów w Rhombie odbywa się wyłącznie przez USB, bo w podróż musisz zabrać również laptop. Podczas testów Rhomba nie zachwyciła jakością muzyki, ale jest to wina przeciętnych słuchawek dołączanych do zestawu. Gorzej, że po odłączeniu od komputera zawiesiła się i trzeba było czekać na rozładowanie się akumulatorów - brak przycisku Reset. Na tle konkurentów Rhomba przedstawia się bardzo dobrze, ustępując MuVo 2 pod względem wydajności, jednak przewyższając go możliwościami. Uwzględniając zalety, należy ją uznać za opłacalny zakup.

Wymiary: 80x45x17 mm

Waga: 51 g

Pojemność: 256 MB

Interfejs: USB 1.1