Odtwarzanie dźwięku 'na miarę'

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu York pracują nad technologią odtwarzania dźwięku w zestawach słuchawkowych, zwiększającą jakość i realizm wrażeń dźwiękowych. Badania są finansowane z funduszy Rady Badań Fizyczno-Inżynieryjnych (EPSRC) przy rządzie Wielkiej Brytanii.

Zasadniczym elementem systemu ma być karta elektroniczna, na której zapisane zostaną dane na temat specyfiki zmysłu słuchu u określonej osoby. Wiadomo bowiem, że sposób słyszenia sygnałów dźwiękowych zależy od wielkości i kształtu czaszki. Dźwięk odtwarzany w słuchawkach, według zapowiedzi naukowców zaangażowanych w projekt, nie będzie różnił się od rzeczywistego dźwięku, jaki dochodzi do naszych uszu.

Rośnie popularność przenośnych urządzeń multimedialnych i telekomunikacyjnych, w dużej mierze do odtwarzania dźwięku wykorzystujących słuchawki. Zdaniem twórców, zestawy słuchawkowe z zaimplementowaną nową technologią znajdą szerokie zastosowania, nie tylko w rozrywce (słuchanie muzyki i transmisji telewizyjnych, gry komputerowe) ale i w życiu codziennym (np. filtrowanie odbieranych dźwięków, wyciszanie nadmiernego hałasu, itp.).

Pracownicy uczelni w York współpracują także z naukowcami z australijskiego uniwersytetu w Sydney celem stworzenia technologii zapisu informacji o systemie słuchowym człowieka w formacie zrozumiałym dla sprzętu audio.

Więcej informacji na stronie EPSRC.

Aktualizacja: 27 stycznia 2005 11:43

Dzięki uprzejmości Natashy Richardson z działu Planowania i Komunikacji EPSRC uzyskaliśmy zdjęcie wykonane podczas prac nad technologią. Widoczny na nim manekin, Knowles Electronics Mannequin for Acoustic Research, służy do badań nad wpływem specyfikacji kształtu ludzkiej czaszki na jakość odbieranych wrażeń dźwiękowych.


Zobacz również