Odzyskaj pliki z Photorec

Photorec to proste narzędzie do odzyskiwania utraconych plików. Warunkiem powodzenia operacji jest brak uszkodzonych danych na dysku. Zaletą programu jest działanie w różnych systemach operacyjnych oraz cena - aplikacja jest darmowa.

Photorec 6.6 to bardzo przydatne narzędzie do odzyskiwania plików (nieuszkodzonych) z nośników danych, których zawartość w ten lub inny sposób nie jest osiągalna przez tradycyjne środki dostępu (przykładem takiej "niedyspozycji" może być uszkodzony system plików). Oryginalnie program ten był przeznaczony do wyszukiwania plików graficznych i filmowych, lecz obecnie liczba obsługiwanych formatów jest tak wielka, iż trudno nazwać go "narzędziem do odzyskiwania zdjęć z aparatów cyfrowych".

Zasada działania Photorec jest prosta. Wyszukuje on nagłówki plików charakterystyczne dla danego formatu, zarazem nie wykorzystując w tym procesie struktury systemu plików (co nie zmienia faktu iż obsługiwane są tylko systemy FAT, NTFS, EXT2/EXT3 i HFS+). Odnalezione dane są kopiowane bezpośrednio do katalogu z którego został uruchomiony Photorec.

Wersja 6.6 to całkowicie nowy system przeszukiwania danych, który jest jeszcze szybszy i skuteczniejszy niż w poprzednim wydaniu. W procesie przywracania plików udało się również pominąć widoczne sektory nośnika, dzięki czemu można czasem zaoszczędzić dużo czasu. Dodano także obsługę dla kilku nowych formatów.

Narzędzie działa z systemami Windows, Linux i Mac OS X. Więcej informacji znajduje się na stronie domowej Photorec.