Odzyskiwanie plików z urządzeń przenośnych

Aparaty cyfrowe, kamery, przenośne odtwarzacze muzyczne, płyty CD i DVD, napędy USB to nośniki danych, z których łatwo jest wykasować obrazy, piosenki lub ważne dokumenty. Nie jest to jednak proces nieodwracalny, a jeśli korzystasz z odpowiednich narzędzi, to odzyskanie informacji może odbyć się bardzo sprawnie. Przyjrzeliśmy się kilku tego typu programom przeznaczonym do pracy z różnymi urządzeniami i prezentujemy nasze wrażenia z testów.

Odzyskiwanie plików z urządzeń przenośnych
Na początek kilka uwag. Jeśli skasowałeś coś z dysku, to nie staraj się tego odzyskać za pomocą żadnego menedżera plików, nie formatuj dysku, nie defragmentuj ani nie dorzucaj nowych danych, bo to wszystko może uszkodzić lub nadpisać stare pliki. Od razu skorzystaj ze specjalnego programu do odzyskiwania danych z kart flash. Dobrze by było, aby narzędzie tworzyło kopię zapasową dysku. Profesjonaliści nigdy nie pracują z oryginalnym nośnikiem! Jeżeli nie uda się odzyskać informacji samodzielnie (uszkodzenie plików, trwałe usunięcie itp.) możesz oddać sprawę zawodowcom. Taka usługa jest dosyć droga, jednak w przypadku ważnego projektu lub pracy naukowej często nie ma innego wyjścia.

Utrata danych - przypadki godne nagrody Darwina
Utrata danych przechowywanych na dysku komputera jest zawsze przykra, kłopotliwa i obfituje w poważne konsekwencje. Niekiedy jednak może być także zabawna. Takie właśnie nietypowe przypadki utraty cyfrowych informacji gromadzone są przez firmę Ontrack, która sporządziła kolejne wydanie raportu "Top Ten List of Data Disasters". Stada martwych karaluchów zalegające we wnętrzu laptopa, zalanie klawiatury wymiotami niemowlęcia, dysk twardy rozłożony na czynniki pierwsze - to tylko niektóre z najdziwniejszych i najśmieszniejszych powodów utraty danych w 2005 r. Czytaj więcej

Smart Flash Recovery

Ten program pozwala na odzyskanie przypadkowo skasowanych plików z urządzeń przenośnych korzystających z pamięci typu flash. Jego największą zaletą jest szybkość działania - wystarczy wskazać napęd i ustawić kryteria wyszukiwania plików. Jeśli znasz nazwę konkretnego dokumentu np. praca_domowa.doc możesz wpisać ją w pole wyszukiwania. Oczywiście wystarczy podać parametr z dwiema gwiazdkami, aby program przeszukał całą wolną przestrzeń napędu i wyszukał wszystkie usunięte pliki. Aplikacja po skanowaniu pokazuje wyniki pracy, a użytkownik może przyjrzeć się poszczególnym pozycjom danych. Teraz wystarczy zaznaczyć pole przy wybranym dokumencie, a Smart Flash Recovery zapisze go na twardym dysku.

Warto zaznaczyć, że proces odzyskiwania danych nie wpływa na zawartość pamięci flash, choć można trwale wymazać niepotrzebne pliki. Jedyne co niezbyt dobrze działa, to podgląd pliku przed jego przywróceniem na dysk. Pliki graficzne, dokumenty tekstowe Word nie dają się "podejrzeć" i przy dużych dyskach będzie trzeba najpierw odzyskać dane, a potem je przeglądać. Kolejnym problemem jest zła obsługa polskich znaków, które zamieniają się w "krzaczki". W czasie pracy program wyświetla nieszkodliwe komunikaty reklamowe o programach do optymalizacji systemu operacyjnego.

Pobierz plik

Program działa w systemie Windows 95/98/ME/NT/2000/XP

Search and Recover

Rozbudowany program przeznaczony do odzyskiwania dowolnych danych z najróżniejszych nośników w tym płyt CD oraz DVD. Jego intuicyjny interfejs użytkownika oraz spore możliwości mogą przydać się każdemu, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i biurze. Program pozwala na odzyskanie całego dysku twardego, kiedy wciśnięty zostanie przycisk "Perform TotalRecovery". Jest to jednak narzędzie mało finezyjne i wydajne, zwłaszcza wtedy gdy w komputerze zainstalowanych jest kilka napędów o dużej pojemności - czas odzyskiwania wszystkiego będzie bardzo długi. Na szczęście producent zadbał o równie proste moduły do wyszukiwania utraconych plików (wg kryteriów), zdjęć, filmów, muzyki oraz poczty elektronicznej.

Search and Recover korzysta z dwóch metod odzyskiwania danych. Pierwsza z nich po prostu przeszukuje wolne miejsce na dysku i pokazuje zapisane na niej pliki już niewidoczne dla systemu operacyjnego. Druga natomiast pozwala na przywrócenie danych po formatowaniu partycji, nadpisaniu plików itp. Rzecz jasna ta druga jest nieco bardziej czasochłonna. Moduł przeglądania znalezionych plików jest bardzo dobry. Użytkownik może spokojnie przeglądać zdjęcia, dokumenty i popularne pliki za pomocą wbudowanych przeglądarek. Należy jedynie pamiętać o prawidłowym wyborze widoku (Media). Filtrowanie wyszukanych plików oraz wyświetlane prognozy ich odzyskania uzupełniają całość.

Zaletą jest również możliwość wykonania obrazu dowolnego napędu, dzięki któremu oryginalny nośnik pozostanie niezmieniony. Można przecież odzyskać dane z jego kopii. Dla tych, którzy cenią swoją prywatność przyda się moduł do wymazywania danych z napędu. Program w wersji testowej pozwala na trzykrotne uruchomienie odzyskiwania.

Pobierz plik

Program działa w systemie Windows 98/ME/NT/2000/XP. Cena pełnej wersji wynosi 39,95 USD.