Odzyskiwanie zdjęć

Jeśli przez przypadek usunąłeś zdjęcia z aparatu i pstryknąłeś kilka nowych fotek, nie martw się. Jest duża szansa, że uda ci się je odzyskać.

Jeszcze nie wszystko stracone. Pamięci flash są skonstruowane tak specyficznie, że prawdopodobnie odzyskasz nawet te fotografie, które z pozoru zostały już nadpisane. Poniżej zamieszczamy poradnik, jak to zrobić. Sprawdziliśmy na kilku aparatach i pendrive'ach i wszystko działa.

Etap 1. Najpierw pobierz bezpłatne aplikacje TestDisk i PhotoRec. Pod adresem go.pcworld.pl/28b71 znajdziesz warianty do różnych systemów operacyjnych. Upewnij się, że pobierasz właściwy. W wypadku Windows 95/98/Me powinieneś ściągnąć plik testdisk-6.10.dos.zip, a w wypadku Windows 2000/XP/Vista plik testdisk-6.10.win.zip.

Etap 2. Przejdź do katalogu, w którym zapisałeś archiwum ZIP pobrane z Internetu, a następnie rozpakuj je. Na razie nie uruchamiaj żadnej aplikacji. Zamiast tego wejdź do katalogu testdisk-6.10\win.

Etap 3. Teraz podłącz aparat fotograficzny do komputera i włącz go. W aparacie powinna być karta pamięci, na której znajdują się skasowane nieumyślnie zdjęcia. Alternatywnie możesz włożyć kartę pamięci do czytnika. W obu wypadkach Windows powinien poinformować cię o wykryciu nowego wymiennego nośnika pamięci. Jeśli to konieczne, przełącz aparat w tryb pracy dysku (zazwyczaj nosi nazwę trybu mass storage).

Odzyskiwanie zdjęć

Wybierając nośnik, warto kierować się jego rozmiarem.

Etap 4. Jeżeli na karcie są jakieś zdjęcia, skopiuj je w bezpieczne miejsce, zapisując na twardym dysku. Nie usuwaj ich jednak z karty pamięci. W przeciwnym razie program będzie próbował je później odzyskać.

Odzyskiwanie zdjęć

Większość kart pamięci stosuje partycje DOS/Windows.

Etap 5. W dalszej kolejności przejdź do katalogu, w którym znajduje się plik photorec_win.exe. W Windows XP po prostu dwukrotnie go kliknij, a w Viście kliknij prawym przyciskiem i wybierz polecenie Uruchom jako administrator. Potwierdź kliknięciem przycisku Zezwalaj.

Etap 6. Program wykryje wszystkie pamięci flash podłączone do komputera - kartę w aparacie, pendrive, a nawet dysk SSD (jeżeli taki masz). Musisz znaleźć na liście ten napęd, który cię interesuje. Najlepiej kierować się pojemnością dysku. Przejdź do właściwego napędu, używając klawiszy [Strzałka w górę] i [Strzałka w dół]. W naszym przykładzie jest to pamięć flash o pojemności 2 GB (czyli 2093 MB).

Etap 7. Potwierdź, naciskając klawisz [Enter]. Na ekranie pojawi się menu z wyborem partycji. Zdecydowana większość aparatów stosuje klasyczne partycje takie, jak w środowiskach DOS/Windows. Należy wybrać opcję [Intel] i potwierdzić klawiszem [Enter].

Odzyskiwanie zdjęć

Ta opcja to najbezpieczniejszy wybór.

Etap 8. Program może wykryć jakąś partycję. W tym miejscu najlepiej jeszcze raz nacisnąć klawisz [Enter]. Jeśli automatyczne wykrywanie partycji spali na panewce, spróbuj przejść o poziom wyżej (klawiszem [Strzałka w górę]). Nazwę dysku, na którym aktualnie się znajdujesz, znajdziesz w górnej części ekranu - w naszym przykładzie jest to CBM2080 Flash Disk.

Etap 9. Teraz musisz wybrać system plików, w jakim została sformatowana karta. Najbezpieczniejszy to Other (FAT/NTFS/HFS+/ReiserFS).

Etap 10. Na kolejnym ekranie program zasugeruje domyślnie sprawdzanie tylko wolnego miejsca na karcie pamięci (pendrivie) i zaznaczy opcję Free. Warto jednak wybrać Whole. Aplikacja odzyska - co prawda - zdjęcia, które wcale nie zostały usunięte, ale przy okazji są duże szanse na przywrócenie przypadkowo skasowanych i nadpisanych fotografii - nawet jeśli w tym czasie sformatowałeś nośnik!

Etap 11. Ostatnia czynność to wskazanie miejsca, w które zostaną skopiowane odzyskiwane zdjęcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wskazać dysk C:. Zaznacz go podświetlonym kursorem, po czym naciśnij klawisze [Enter] i [Y]. Pamiętaj, że nie wolno zapisywać zdjęć na tym samym nośniku, z którego są odzyskiwane!

Odzyskiwanie zdjęć

Odzyskane zdjęcia najlepiej zapisać na dysku C:.

Etap 12. Teraz program rozpocznie przywracanie zdjęć. W zależności od pojemności nośnika i szybkości odczytu z karty może to zająć od kilku minut nawet do godziny.

Etap 13. Odzyskane fotografie znajdziesz w katalogu testdisk-6.10\win\c\recup_dir.1. Ich nazwy i kolejność będzie przypadkowa, więc nie załamuj rąk, że czegoś nie ma, zanim program nie skończy działania. Gdy aplikacja upora się z zadaniem, można bez obaw zamknąć okno programu.