OffiSync: siła Google w MS Office

OffiSync to bezpłatne narzędzie, które pozwala wykorzystać możliwości oferowane przez Google Docs bezpośrednio w pakiecie Office - w programach Word, Excel i PowerPoint.

Informacje: offisync.com Cena: bezpłatny Ocena: 8,7

Pozwala na pracę grupową, przechowywanie dokumentów online, publikowanie i dzielenie się nimi w Sieci, a także dodaje jakże pomocne funkcje wyszukiwania. OffiSync współpracuje z Office'em 2003 i 2007, do poprawnej pracy wymaga bibliotek .NET Framework 3.5. Aktualnie jest dostępny w wersji beta, ale sprawuje się bez zarzutu.

Instalacja OffiSynca trwa dobrych kilkanaście minut, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Sam plik instalacyjny jest niewielki, ale dogrywa z Internetu blisko 60 składników - w sumie kilkadziesiąt MB.

Gdy instalacja dobiegnie końca, we wspomnianych programach pakietu Office pojawi się dodatkowy pasek narzędzi. W pierwszym kroku należy dodać własne konto Google Docs do programu. Zrobisz to, klikając przycisk Accounts. Od tej pory możesz już zapisywać wyniki swojej pracy w Internecie. Za pierwszym razem musisz kliknąć przycisk Save dostępny w narzędziach OffiSynca. Później wszystkie zmiany w dokumencie będą już automatycznie zapisywane online, także wtedy, gdy skorzystasz ze standardowej opcji Zapisz Office'a.

OffiSync: siła Google w MS Office

Podobnie jest z otwieraniem dokumentów. Dzięki OffiSync nie ma różnicy, czy znajdują się one na lokalnym dysku, czy na koncie Google Docs. Po prostu klikasz Open i masz dokument na ekranie.

OffiSync to także ogromny potencjał związany z możliwością pracy grupowej nad dokumentami w czasie rzeczywistym. Do współpracy możesz zaprosić dowolną osobę. W tym celu skorzystaj z przycisku Collaborate i wpisz jej adres e-mail. Poszczególnym plikom możesz nadawać prawa dostępu - tylko do odczytu, do odczytu i zapisu, do usuwania.

Dzięki OffiSync możliwe jest też wysyłanie e-maili bez wychodzenia z okna Worda czy Excela oraz znajdowanie dokumentów na podstawie ich zawartości. W zintegrowanej wyszukiwarce wpisujesz jakąkolwiek frazę, by po chwili otrzymać listę plików, w których Google zdołało ją znaleźć. Oczywiście, wyszukiwanie dotyczy zarówno plików zapisanych na dysku, jak i tych przechowywanych online.

Pewnym mankamentem OffiSynca jest brak polskiej wersji językowej, ale po pierwsze to praktycznie w niczym nie przeszkadza, a po drugie prawdopodobnie za jakiś czas zostanie udostępniony odpowiedni plik lokalizacyjny.

Wygląda na to, że Microsoft znowu dał się pobić. Swego czasu dość mocno promowana usługa Office Live Workspace jakoś wciąż nie zdobyła większej popularności, a tu niepozorny OffiSync z miejsca okazuje się hitem i w dodatku łączy pakiet Office z sieciowymi usługami największego rywala Microsoftu. Robi się ciekawie.

Plusy:

  • otwieranie i zapisywanie dokumentów Google Docs w pakiecie Office
  • funkcje pracy grupowej
  • banalnie prosta obsługa
  • stabilne działanie

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej

Podsumowanie: świetne uzupełnienie pakietu Office’a, które rozszerza go o możliwości drzemiące w usłudze Google Docs.