Office 14: pogromca Google Docs?

Microsoft, zamiast rzucić wezwanie i konkurować z usługą Google Docs, niedawno postawił sprawę jasno: chcemy ją zdetronizować! Po pierwszych prezentacjach Office'a 14, który podobnie jak Dokumenty od Google ma działać jako aplikacja web, już wiemy, co firma z Redmond miała na myśli. Sporą przewagę nad rywalem ma zapewnić pakietowi Office m.in. obsługa znacznie większej liczby formatów plików.

Pakiet będzie się składać z Worda, Excela, PowerPointa i OneNote. Będzie on, oczywiście, umożliwiać pracę kilku osobom nad jednym dokumentem i to zarówno z poziomu przeglądarki (a więc trybu on-line), jak i z poziomu komputera (czyli w dotychczas znany nam sposób). W krótkiej prezentacji dwie osoby pracowały właśnie w taki sposób z programem OneNote. Edycja treści odbywała się w czasie rzeczywistym, jednak dało się zauważyć niewielkie opóźnienie we wzajemnej aktualizacji treści.

Co więcej wygląda na to, że dotychczasowy problem z dostępem off-line został już rozwiązany. Od teraz dokumenty mają być automatycznie synchronizowane dzięki technologii Live Mesh.

Kiedy nowy Office ma się ukazać na rynku? Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, jednak biorąc pod uwagę dotychczasowe terminy premier, nie powinno to nastąpić zbyt późno po premierze (który jest zapowiadany nie wcześniej, niż na początek 2010 roku). Microsoft zapowiedział, że pracuje nad nowym rozwiązaniem dla swojego pakietu, który zapewni podobną funkcjonalność urządzeniom mobilnym (zapewne chodzi tu o urządzenia z Windows Mobile na pokładzie). Z każdej strony słychać zapowiedzi przedstawicieli Microsoftu, że w najbliższych latach firma chce zapewnić swoim klientom rozwiązania, które połączą w sobie zalety komputera stacjonarnego, sieci i urządzeń mobilnych. Czy im się to uda? Czas pokaże.

Póki co zapraszamy do zapoznania się ze zrzutami ekranu prezentującymi Office'a 14 w wersji online.

Czy Office (cloud) pokona Google Docs?

Czy Office (cloud) pokona Google Docs?

Microsoft Office w przeglądarce IE

Microsoft Office w przeglądarce IE

Bogaty w funkcje Excel

Bogaty w funkcje Excel

Prezentacja PowerPoint z poziomu przeglądarki

Prezentacja PowerPoint z poziomu przeglądarki

Tworzenie prezentacji w programie PowerPoint

Tworzenie prezentacji w programie PowerPoint

Łatwe tworzenie stron w nowym pakiecie Office

Łatwe tworzenie stron w nowym pakiecie Office