Office 14 również dla Windows XP

Jak donosi serwis Business Insider, nowy pakiet biurowy Microsoftu - oznaczony jako Office 14 - będzie współpracował również z Windows XP. Oznacza to, że użytkownicy tego systemu nie będą musieli sięgać po nową wersję Windows, aby korzystać z odświeżonego zestawu narzędzi biurowych.

Office 2007 zadebiutował razem z Vistą dwa lata temu. Mógł być uruchamiany pod kontrolą systemów Windows XP i Vista. Użytkownicy starszych okienek musieli obejść się smakiem. Wszystko wskazuje na to, że jego następca - Office 14 - nie powtórzy tego błędu. Microsoft zapowiada, że można go będzie uruchomić nie tylko pod kontrolą systemów Vista i Windows 7, ale również XP.

Czym spowodowana jest taka decyzja? Wszak gigant z Redmond uniemożliwiając instalację nowego Office'a na starszych okienkach mógłby wymusić - przynajmniej u części klientów - migrację na nowsze systemy operacyjne. Do tego typu posunięcia jednak nie dojdzie, co najmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest wydłużenie prac nad pakietem Office 14, którego finalna wersja spodziewana jest co najmniej pół roku po Windows 7, co potwierdził sam Steve Ballmer. Office 14 powinien trafić na rynek w pierwszej połowie 2010 roku, podczas gdy Windows 7 można się spodziewać w okolicy września bieżącego roku. Tym samym nie dojdzie do równoległej premiery tych produktów, co zmniejsza potrzebę ich ścisłego powiązania ze sobą. Drugim czynnikiem jest postawa środowisk korporacyjnych, czyli głównych odbiorców pakietu Office. Firmy dosyć "opornie" migrują z Windows XP na Vistę. Podobnie może być w przypadku Windows 7. Nie warto zatem znacząco ograniczać potencjalnego grona klientów.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Wszystkie funkcje nowego Office'a wykorzystasz w pełni dopiero w połączeniu z Windows 7. Więcej przeczytasz w artykule pt.: "Office 14 i Windows 7 - razem lepiej".

Warto przeczytać: artykuł "Microsoft Office 14 - następca Office 2007" oraz "Office 14 - kiedy będzie dostępna beta?"