Office 14 także w wersji 64-bitowej

Przyszła wersja pakietu biurowego Microsoftu, oznaczona kodowo nr 14, będzie dostępna także w natywnej wersji 64-bitowej. To pierwszy taki Office w historii. Dotychczas dostępne były jedynie 32-bitowe wersje pakietu.

Przełomowego odkrycia dokonał Ed Bott, który znalazł odpowiednie zapiski w MigWiz.xml - pliku, który używany jest przez narzędzie Windows Easy Transfer. W nowszych kompilacjach Windows 7 znajduje się jego odświeżona wersja. Po otwarciu wspomnianego dokumentu XML zobaczyć można, w obszarze environment name, dwa wpisy - mianowicie GlobalEnv oraz GlobalEnvX64. Na liście kontenerów znajdują się także wszystkie składniki Office 14 - każdy z programów figuruje dwa razy, np. Word i Word_x64.

Co ciekawe, w pliku MigWiz.xml opisane są także scenariusze aktualizacji z wcześniejszych wersji pakietu do najnowszej (Office 14). Dowiedzieć się możemy m.in. że opcje aktualizacji dostępne będą także z edycji 2003 i możliwe ma być uaktualnienie do wersji 64-bitowej oprogramowania z 32-bitowej.

Z nowej, 64-bitowej edycji Office'a skorzystają najwięcej osoby, które przeprowadzają wiele złożonych operacji obliczeniowych (np. w Excelu) lub korzystają z rozbudowanych baz danych.

Finalna wersja Office'a 14 przewidziana jest na marzec przyszłego roku.

Warto przeczytać: artykuł "Microsoft Office 14 - następny Office za darmo?" (magazyn PC World 4/2009)