Office 2003 - Niespodziewany przeciek

Informacje na temat cen najnowszego pakietu biurowego firmy Microsoft – Office 2003, wraz z datami wprowadzenia na rynek niespodziewanie ukazały się na stronie angielskiej wersji księgarni Amazon, wzbudzając pewną konsternację - zarówno klientów, jak i przedstawicieli koncernu. Z informacji tych wynika, iż pakiet dostępny będzie w sprzedaży już od 24 października.

O całej sprawie poinformował magazynhttp://ZDNet.co.uk . Konsternacja spowodowana jest faktem, iż Microsoft zazwyczaj do ostatniej chwili skrzętnie ukrywa wszelkie informacje handlowe dotyczące nowych produktów i także w tym przypadku jego przedstawiciele twierdzą, iż ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Z drugiej strony rzecznik Amazon zapewnia, iż podane przez nich ceny są cenami wiarygodnymi i sprawdzonymi.

Jak zatem przedstawia się oferta nowych produktów ze stajni Billa Gatesa wg Amazon? Pakiet Office 2003 dla systemu Windows XP zawierający Worda, Excela, Outlooka oraz Powerpointa będzie kosztował 350 dolarów. Wersja Professional, wzbogacona o Access’a oraz Publishera, ma kosztować 430 dolarów. To ceny odrobinę wyższe od obecnie obowiązujących za poprzednika, czyli pakiet Office XP. Podrożała także wersja Standard dla studentów oraz nauczycieli - z 87 do 120 dolarów. Koszt wersji Small Business zawierającej dodatkowo Accessa to 385 dolarów. Za upgrade’y przyjdzie nam zapłacić odpowiednio: w wersji Standard 200 dolarów, w wersji Professional 270 dolarów, zaś w wersji Small Business - 235 dolarów.

Amazon podaje także ceny poszczególnych składników nowego Office’a 2003. Outlook jest wyceniany na 90 dolarów, podczas kiedy Word, Excel oraz Powerpoint kosztować mają po 200 dolarów każdy. Cena Projecta to 485 dolarów, Publishera 140 dolarów, zaś Visio oraz Visio Pro odpowiednio 170 oraz 420 dolarów.

Warto również wspomnieć o dwóch nowych, debiutujących w pakiecie Office 2003 aplikacjach - aplikacjach czyli Infopath oraz OneNote. Pierwsza z nich, wyceniana na 180 dolarów, służy do organizowania i współdzielenia danych i została skonstruowana w oparciu o język XML. Dzięki temu łatwo ją sobie wyobrazić jako nowe narzędzie ułatwiające migrację danych pomiędzy aplikacjami w całym pakiecie. Druga propozycja to odpowiednik Worda, wzbogacony o możliwość robienia notatek w dowolnym miejscu ekranu (aplikację zaprojektowano głównie z myślą o użytkownikach tabletów PC). OneNote wyceniany jest na 170 dolarów.