Office 2007 będzie obsługiwał OpenDocument

Microsoft rozpoczął pracę nad projektem Open XML Translator, którego zadaniem jest stworzenie rozszerzeń, umożliwiających aplikacjom wchodzącym w skład pakietu Office 2007 obsługiwanie dokumentów w "otwartym" formacie ODF (OpenDocument Format). Od dziś jest już dostępna prototypowa wersja takiego narzędzia - przeznaczona dla Worda 2007. Decyzja koncernu jest zaskakująca - do tej pory jego przedstawiciele raczej krytykowali ODF.

Podstawowym zadaniem projektu jest stworzenie oprogramowania umożliwiającego "tłumaczenie" dokumentów stworzonych w natywnym formacie MS Office 2007 - czyli Open XML - na "otwarty" format ODF (OpenDocument Format, stworzony przez Organization for the Advancement of Structured Information Standards). Koncern tłumaczy, iż zdecydował się na stworzenie takich narzędzi, ponieważ dzięki temu klienci, którzy zobowiązani są do korzystania z otwartych formatów dokumentów - np. instytucje rządowe - będą mogli bez problemu korzystać z MS Office 2007.

Przedstawiciele Microsoftu mówią, iż narzędzia te będą miały postać bezpłatnych dodatków do pakietu MS Office 2007, a także licencjonowanego oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego. Po ich zainstalowaniu użytkownik pakietu będzie mógł zdecydować, czy chce zapisać utworzony przez siebie dokument w formacie ODF, Open XML lub PDF, a także bez problemu otwierać dokumenty ODF. Koncern zapowiada, że ze stworzonych w ramach projektu Open XML Translator narzędzi będą mogli również korzystać inni producenci oprogramowania (np. integrować je z własnymi rozwiązaniami).

Office 2007 będzie obsługiwał OpenDocument

Z serwisu Sourceforge.net można już pobrać prototyp translatora dla Worda 2007.

Prototyp pierwszego "translatora" formatów - przeznaczonego dla Worda 2007 - został już udostępniony w serwisie Sourceforge.net. Program dostępny jest na licencji BSD. W projekt, oprócz Microsoftu, zaangażowanych jest kilka innych firm, m.in. CleverAge, Aztecsoft i Dialogika.

Co ważne, Microsoft zapowiada, że z czasem pojawią się również narzędzia, umożliwiające zapisywanie dokumentów w formacie ODF również użytkownikom starszych wersji MS Office (aczkolwiek nie sprecyzowano na razie, których wersji). Przypomnijmy, że premiera MS Office 2007 planowana jest na początek przyszłego roku (w tej chwili pakiet dostępny jest w wersji beta).

Decyzja Microsoftu jest zaskakująca, ponieważ koncern do tej pory nie wydawał się przekonany do standardu ODF (mimo, iż firma uczestniczy w wielu pracach organizacji OASIS) i zaprezentował własny format oparty na XML - Open XML. Przedstawiciele Microsoftu argumentowali, że ODF nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej kompatybilności i obsługi wszystkich funkcji wykorzystywanych przez aplikacje z pakietu MS Office (a zapewnienie klientom możliwości pełnej obsługi starszych dokumentów stworzonych w Wordzie czy Excelu było jednym z priorytetów firmy).

Komentuje Jakub Kościelak - dyrektor działu IT firmy OpenOffice Polska.

Na początku maja tego roku OpenDocument stał się standardem ISO (ISO/IEC 26300) - przypuszczamy, że Microsoft pracował nad wtyczką co najmniej od tego czasu, szczególnie że firmy trzecie mają już przygotowane podobne wtyczki. Spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy, gdyż producent MS Office miałby zbyt wiele do stracenia dalej torpedując uznany, światowy standard.

Z jednej strony, daje to nadzieję na powrót zasad wolnorynkowych i ułatwia wymianę dokumentów pomiędzy użytkownikami MS Office i OpenOffice. My jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji, że stosujemy zatwierdzony standard od początku jego istnienia, a Microsoft dopiero musi się dostosować do nowych wymagań. Z drugiej strony, zaakceptowanie formatu OpenDocument przez Microsoft, daje im dodatkowy atut w walce o klientów takich jak instytucje rządowe. Należy jednak pamiętać, że skoro funkcjonalność konkurencyjnych pakietów jest porównywalna, to o wyborze często decyduje cena oprogramowania, a pod tym względem zdecydowanie wygrywamy z Microsoftem.

Wydaje się, że na decyzję o uruchomieniu projektu umożliwiającego korzystanie z ODF w MS Office istotny wpływ miały coraz częstsze przypadki przechodzenia instytucji rządowych w różnych krajach na "otwarte" formaty - głównie na OpenDocument Format. Warto też wspomnieć, że przed Microsoftem na wprowadzenie obsługi tego formatu zdecydowali się już inni czołowi producenci aplikacji biurowych - ODF wspierają m.in. OpenOffice (dostępny na wszystkie popularne platformy), WordPerfect Office, Lotus Smart Suite, StarOffice czy Koffice.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: