Office 2007 też nie dla piratów

Najnowsza wersja pakietu biurowego Microsoftu zostanie - podobnie jak system Windows Vista - wyposażona w technologię mającą na celu ograniczenie piractwa oprogramowania. Trzeba jednak nadmienić, iż z tego typu rozwiązaniem mieliśmy już do czynienia w przypadku wcześniejszych wersji pakietu Office, 2003 i XP.

Jak wynika z artykułu opublikowanego na stronach firmy z Redmond, mechanizmem tym ma być Reduced Functionality Mode, czyli tryb ograniczonej funkcjonalności, w którym pakiet będzie pracował, o ile nie zostanie aktywowany za pomocą oryginalnego klucza produktu.

Vista - legalna albo żadna

W systemie Windows Vista znajdzie zastosowanie zestaw technologii pod wspólnym mianem Software Protection Platform, opracowany w celu zwalczania piractwa oprogramowania. Jego działanie jest proste - jeżeli w terminie 30 dni od momentu instalacji Visty użytkownik nie aktywuje systemu za pomocą dostarczonego z oryginalną kopią systemu klucza produktu, będzie mógł zapomnieć o normalnym korzystaniu z systemu. Vista, owszem, będzie się uruchamiać, ale w tzw. "trybie ograniczonej funkcjonalności", który nie pozwoli na zbyt wiele...

Czytaj więcej

W trybie ograniczonej funkcjonalności nie będzie można tworzyć nowych dokumentów, możliwe natomiast będzie przeglądanie już istniejących plików (bez możliwości edycji) oraz ich drukowanie. Przejście do trybu ograniczonej funkcjonalności może nastąpić w wyniku nieaktywowania Office'a lub jeśli oprogramowanie nie przejdzie pomyślnie testów legalności w trakcie pobierania uaktualnień.

Więcej informacji: Microsoft