Office 2008 beta dla Maka

Pakiet biurowy Microsoft Office 2008 przeznaczony dla komputerów z jabłuszkiem wszedł właśnie w fazę testową beta. Gigant z Redmond zamierza udostępnić go jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Niestety, jak informuje Sheridan Jones z Microsoft Mac Business Unit (MacBU), nie jest to publiczna wersja beta, więc nie każdy ma możliwość poznania pakietu. W wywiadzie dla magazynu APC Jones nie był w stanie podać żadnych szczegółów na temat publicznej wersji testowej, czy też dokładnego terminu dostępności finalnej wersji. Zapowiedział on jednak, iż interfejs użytkownika lepiej odpowiada "makowej konwencji", niż miało to miejsce w pierwszych wersjach alpha (w których wykorzystano wstążkę (ang. ribbon) z Office 2007 i zlikwidowano całkowicie menu i pasek narzędziowy). Obecnie jest to połączenie standardowego wyglądu (zawierającego rzeczone menu i toolbar) z filozofią obsługi Office 2007. Jones mówi, że główny nacisk przy projektowaniu nowego pakietu biurowego położony został na lepszy dostęp do funkcji programów oraz łatwiejszą obsługę.

Ledger Sheets w Excelu 2008

Ledger Sheets w Excelu 2008

Nowością jest także silnik graficzny Escher, zapożyczony z Office 2007, umożliwiający stosowanie w tekście, czy prezentacjach eleganckich wizualnych efektów trójwymiarowych, cieni, czy przezroczystości.

MyDay

MyDay

Nowy Office 2008 dla komputerów z systemem Mac OS X oferuje oprócz tego integrację z programem iPhoto, "pływające" palety służące na przykład do formatowania tekstu w programie Word, czy predefiniowane arkusze Excela (Ledger Sheets) zawierające często wykorzystywane formuły i pozwalające na łatwą pracę i analizę danych użytkownikom nie za bardzo wtajemniczonym w używanie bardziej skomplikowanych obliczeń. Jako miły dodatek pojawi się także mała aplikacja MyDay, która pokazuje na pulpicie widok bieżącego dnia z Entourage - makowego odpowiednika Outlooka.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowego Office 2008 znaleźć można we wspomnianym już wcześniej wywiadzie.