Office 2008 beta dla Maka

Pakiet biurowy Microsoft Office 2008 przeznaczony dla komputerów z jabłuszkiem wszedł właśnie w fazę testową beta. Gigant z Redmond zamierza udostępnić go jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Niestety, jak informuje Sheridan Jones z Microsoft Mac Business Unit (MacBU), nie jest to publiczna wersja beta, więc nie każdy ma możliwość poznania pakietu. W wywiadzie dla magazynu APC Jones nie był w stanie podać żadnych szczegółów na temat publicznej wersji testowej, czy też dokładnego terminu dostępności finalnej wersji. Zapowiedział on jednak, iż interfejs użytkownika lepiej odpowiada "makowej konwencji", niż miało to miejsce w pierwszych wersjach alpha (w których wykorzystano wstążkę (ang. ribbon) z Office 2007 i zlikwidowano całkowicie menu i pasek narzędziowy). Obecnie jest to połączenie standardowego wyglądu (zawierającego rzeczone menu i toolbar) z filozofią obsługi Office 2007. Jones mówi, że główny nacisk przy projektowaniu nowego pakietu biurowego położony został na lepszy dostęp do funkcji programów oraz łatwiejszą obsługę.

Office 2008 beta dla Maka

Ledger Sheets w Excelu 2008

Nowością jest także silnik graficzny Escher, zapożyczony z Office 2007, umożliwiający stosowanie w tekście, czy prezentacjach eleganckich wizualnych efektów trójwymiarowych, cieni, czy przezroczystości.

Office 2008 beta dla Maka

MyDay

Nowy Office 2008 dla komputerów z systemem Mac OS X oferuje oprócz tego integrację z programem iPhoto, "pływające" palety służące na przykład do formatowania tekstu w programie Word, czy predefiniowane arkusze Excela (Ledger Sheets) zawierające często wykorzystywane formuły i pozwalające na łatwą pracę i analizę danych użytkownikom nie za bardzo wtajemniczonym w używanie bardziej skomplikowanych obliczeń. Jako miły dodatek pojawi się także mała aplikacja MyDay, która pokazuje na pulpicie widok bieżącego dnia z Entourage - makowego odpowiednika Outlooka.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowego Office 2008 znaleźć można we wspomnianym już wcześniej wywiadzie.