Office 2010 Starter - pierwszy test darmowego pakietu biurowego

Microsoft będzie rozdawał Office 2010 za darmo. To nie żart. W ten sposób będzie dystrybuowana wersja Office 2010 Starter. Dowiedz się, co otrzymasz bezpłatnie od Billa Gatesa i Steve'a Ballmera.


W zeszłym miesiącu istnienie Office 2010 Starter zostało potwierdzone, a Microsoft rozpoczął właśnie wysyłanie zaproszeń do zamkniętego programu beta pakietu.

Skąd ten pomysł?

Microsoft Office 2010 Starter ma być odpowiedzią na bezpłatne edytory oraz aplikacje webowe typu Google Docs.

Zobacz również:

  • Copilot - Microsoft wprowadza SI do pakietu Office

W zamian użytkownik będzie musiał zgodzić się na oglądanie reklam. Nie ma nic za darmo...

Click-to-Run i uruchom z sieci

Office 2010 Starter - pierwszy test darmowego pakietu biurowego

Microsoft Office 2010 Beta

Udostępniona do testów edycja nosi ten sam numer kompilacji, co upubliczniona w zeszłym tygodniu wersja Professional Plus (oraz późniejsze Home & Business i Professional) - 14.0.4536.1000. Tym razem jednak wydana została tylko wersja 32-bitowa. Opisywana wersja pakietu nie współpracuje z Windows XP - jedynie z Vistą z SP1 lub nowszym i Windows 7 (także edycjami x64).

Plik instalacyjny zajmuje zaledwie 1,5 MB. Dlaczego tak mało? Ma to związek z opcją Click-to-Run. Została ona zaprojektowana w celu możliwości uruchamiania aplikacji z wersji Starter oraz Home & Business bezpośrednio z sieci. Instalowane są tylko niezbędne pliki konfiguracyjne. Po otworzeniu dokumentu i wybraniu nowej opcji, np. w Wordzie zostanie ona ściągnięta z serwera Microsoftu i uruchomiona lokalnie. To rozwiązanie bazuje na technologii wirtualizacji oprogramowania Microsoftu App-. Raz uruchomiona funkcja składnika Office'a Starter pozostaje już na dysku, więc następne jej wywołanie pozwoli na jej szybkie uruchomienie. Po kilkugodzinnym korzystaniu z programów okazało się, że Office pobrał w tym czasie prawie 500 MB plików. Click-to-Run nie wymaga instalacji dodatkowych narzędzi do wirtualizacji (np. programu Windows Virtual PC czy trybu XP dla Windows 7), ponieważ działa w chmurze.

To rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku szybkich połączeń internetowych: zazwyczaj pobierane jest jednorazowo kilkanaście MB danych. Na słabszych łączach wywołanie np. nowej wstążki powoduje przerwę w pracy z pakietem wynoszącą nawet kilkanaście minut, a w najgorszym wypadku... zawieszenie programu.

Tylko Word i Excel

Office 2010 Starter - pierwszy test darmowego pakietu biurowego

Microsoft Office 2010 - Excel

Po instalacji pakietu w menu Start znajdują się tylko dwie znane aplikacje: Word 2010 oraz Excel 2010 i... to koniec! Tak, to prawda, funkcjonalność wersji Starter została ograniczona tylko do tych dwóch składników, a szkoda. Zaimplementowano również narzędzia Picture Manager i Upload Center. Wspomniane składniki zapewniają te same funkcje, co ich bracia z wersji Professional z wyjątkiem usprawnień z zakresu pracy grupowej (integracja z SharePointem, jednoczesna praca kilku osób nad plikiem itp.) i obsługi makr oraz rozszerzeń. Dla przykładu inne bezpłatne aplikacje Office'a 2010 oferowane w ramach Office Web Apps oferują znacznie mniej opcji.

Zabierz go gdzie tylko chcesz

Office 2010 Starter - pierwszy test darmowego pakietu biurowego

Microsoft Office 2010 - Word Starter

Nowością Startera jest również funkcja Office To-Go. Umożliwia ona (z wykorzystaniem przejrzystego kreatora) sposobność przygotowania przenośnej instalacji pakietu, np. na pendrivie. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć pamięć USB, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami kreatora. W tym czasie pobierane są pliki z Internetu i na słabszych łączach (podobnie jak w przypadku funkcji Office Click-to-Run) potrwać to może nawet ponad godzinę.

Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe i z przyda się osobom często zmieniającym komputery. Własny spersonalizowany pakiet biurowy będziesz mógł wtedy wykorzystać gdziekolwiek tylko zechcesz, np. w u znajomego lub w kafejce internetowej.

Skutki uboczne?

Office 2010 Starter - pierwszy test darmowego pakietu biurowego

Microsoft Office 2010 - Word

Poza wspomnianymi ograniczeniami użytkownik Office Startera będzie nękany reklamami. Udostępniona wersja beta ich nie ma, trudno więc jednoznacznie określić ich inwazyjność. Tak naprawdę zależeć to będzie od partnerów OEM.

Dodatkowo jeśli zechcesz usunąć Startera z dysku, to nie myśl sobie, że po prostu odinstalujesz pakiet z poziomu Dodaj i usuń programy. Co prawda zniknie on z menu Start, ale nie z dysku. Składniki pobierane z sieci przechowywane są w specjalnym katalogu, a ich pozostawienie ma na celu szybszy rozruch programu w wypadku, gdybyś jednak chciał powrócić do Office'a Starter. Można je jednak usunąć dedykowanym narzędziem - Office 2010 Click-to-Run Cleanup. Aplikacja dostępna jest w witrynie Microsoft Connect i nie wiadomo czy zostanie udostępniona publicznie.

Tylko z nowymi komputerami

Obecnie wiadomo, że pakiet będzie rozprowadzany jedynie z nowymi komputerami (wsparcie oferowane będzie przez partnerów OEM). Tym samym jedynymi dostępnymi szerszemu gronu - wbrew wcześniejszym plotkom - bezpłatnymi aplikacjami Office'a 2010 pozostaną Office Web Apps. Czy Office 2010 Starter odniesie sukces? Przekonamy się o tym nie wcześniej niż w połowie 2010 roku, kiedy zostaną opublikowane finalne wersje produktów.