Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego


Word

Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego

Zrzut ekranowy okien w połączeniu z jednym z szablonów transformacji obrazka - okno stało się trójwymiarowe.

Osoby często korzystające z klawisza [PrintScreen] (np. tworzące dokumentacje techniczne) z pewnością zainteresuje funkcja wykonywania zrzutów ekranu z poziomu wstążki. Nie trzeba już zapisywać obrazka w zewnętrznym programie i wstawiać go do dokumentu. Word potrafi teraz wykonać zrzut dowolnego otwartego okna. Oczywiście opcja importu zewnętrznych plików graficznych jest również dostępna.

Wklejoną do dokumentu ilustrację można teraz edytować. Jest kilkanaście opcji, m.in. przycinanie, dodawanie ramki, zmiana kolorystyki, zmiana kształtu według szablonów, rozmywanie czy dodawanie cieni. Kto nie wykonuje zaawansowanych prac, może z powodzeniem używać Worda jako prostego edytora grafiki.

Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego

Miniwykresy Sparklines ułatwiają analizę danych i umożliwiają ich szybkie zobrazowanie.

Kolejnym ciekawym elementem jest okienko nawigacji po dokumencie i jego blokowej edycji. Podczas tworzenia dokumentu Word generuje coś w rodzaju spisu treści na podstawie nagłówków. W zależności od wagi (wielkości) danego tytułu blok tekstu jest traktowany jako zagnieżdżony w innym lub główny. W ten sposób powstaje wielopoziomowa struktura odwzorowująca układ dokumentu. Jej elementy można przenosić (razem z treścią bloku), zmieniać poziom i tworzyć nowe. Do dyspozycji jest dziewięć rodzajów nagłówków.

Excel

Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego

Okno nawigacji pomaga w edycji dużych dokumentów z rozbudowaną strukturą rozdziałów i podrozdziałów.

Excel oferuje kilka nowych funkcji filtrowania i graficznego obrazowania danych. Oprócz wykresów tradycyjnych, wyświetlanych w formie dodatkowego okna niebędącego częścią arkusza, do dyspozycji są ich nowe rodzaje. Sparklines (nie mają jeszcze polskiej nazwy) mieszczą się w jednej komórce i pokazują trend zmian określonych danych liczbowych. Mogą mieć formę wykresów liniowych, kolumnowych i kolumnowych względem zera (względem osi X).

Excel oferuje także nowy sposób filtrowania danych w tabelach przestawnych. Oprócz standardowych list rozwijanych, znanych z wcześniejszych edycji arkusza, do dyspozycji jest tzw. Slicer. Pozwala on na utworzenie list połączonych z tabelami przestawnymi i wybór danych wyświetlanych w tabelach, co ułatwia ich analizę i przeglądanie.

Power Point

Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego

Pokaz slajdów przez internetową przeglądarkę. Jakość obrazów jest bardzo dobra.

Nową interesującą funkcją PowerPointa jest transmisja prezentacji przez Internet w czasie rzeczywistym. Odbywa się to za pośrednictwem serwera usługi Windows Live, na który przesyłana jest prezentacja po kliknięciu specjalnego przycisku na wstążce. Wygenerowany przez serwer link przekazywany jest zainteresowanym osobom. Aby obejrzeć pokaz slajdów, wystarczy przeglądarka internetowa. Co ciekawe, zmiana slajdów na lokalnym komputerze spowoduje ich zmianę w przeglądarkach widzów (konieczne jest tu pośrednictwo serwera Microsoftu).

Kolejną nowością jest możliwość wklejania do prezentacji filmów bezpośrednio z YouTube’a i innych podobnych serwisów. Wystarczy ze strony filmu skopiować kod i wkleić go do prezentacji. W trakcie pokazu slajdów film jest odtwarzany z Internetu tak samo, jak w przeglądarce. Funkcja ta przydaje się jedynie wtedy, gdy w trakcie odtwarzania prezentacji komputer jest połączony z Internetem.

PowerPoint, podobnie jak wcześniej Word, został wyposażony w edytor wzorów matematycznych.

Lepiej późno niż wcale

Office 2010 - poznaj nowe funkcje pakietu biurowego

Film z Youtube’a wyświetlany bezpośrednio w prezentacji PowerPointa.

Nowy pakiet Office 2010 nie wprowadza rewolucyjnych zmian. Niektóre, sprawiające kłopot użytkownikom elementy sterowania (na przykład przycisk Office) zostały zmodyfikowane tak, aby ich obsługa była bardziej intuicyjna. Cieszy też wprowadzenie nowych funkcji, przydatnych również dla przeciętnego użytkownika.

Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego niektóre opcje - proste przecież - pojawiły się dopiero teraz? Cóż, lepiej późno niż wcale.

Nie ma chętnych na Office’a 2010?

PCW Sonda - Czy kupisz Office'a 2010?

Z sondy przeprowadzonej w naszym portalu internetowym wynika, że blisko jedna trzecia (29,61%) użytkowników wcześniejszych wersji Office’a nie zamierza wcale kupić edycji 2010, 33,5% uzależnia swoją decyzję zakupową od ceny nowego pakietu, a 25,73% ankietowanych deklaruje, że korzysta z bezpłatnych zamienników.

Tylko 11,17% uczestników ankiety zdecydowanie twierdzi, że kupi nowego Office’a ze względu na jego nowe, przydatne funkcje.