Office 2013 na tabletach a konkurencja

Microsoft przy prezentacji najnowszego dziecka z rodziny Office zapowiedział, że będzie można go używać na każdej platformie, poczynając od Windows Surface, kończąc na smartfonach. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii chmury. Jako, że rozwiązania takie stosuje już konkurencja, przyjrzyjmy się szczegółom.

Jak wiadomo, Office współpracować będzie z usługami Quickoffice (smartfony z Androidem), OnLive Desktop czy też Nivio. Co prawda Microsoft nie wymienił jeszcze dokładnie urządzeń, które będą miały wsparcie dla Office 2013 czy Office 365, ale wiadomo, że Office Mobile - aktualnie dostępny tylko na Windows Phone - będzie posiadał nie tylko wsparcie dla Androida, ale nawet urządzeń z iOS (zresztą SkyDrive już to stosuje).  Ze względu na specyfikę tabletów, dopracowywane jest optymalne wsparcie Office'a dla technologii dotykowej. Konkurencyjne DataViz's Documents oraz Go and Quickoffice umożliwiają pracę offline i posiadają wsparcie dla Worda Excela, PowerPointa oraz plików PDF. Jeśli zgodnie z zapowiedzią, Microsoft chce umieścić Office na smartfonach i tabletach, także musi wyposażyć go w opcję pracy poza siecią.

Office 2013 na tabletach a konkurencja

Office na tablecie

Oprócz tego należy też opracować optymalne ustawienia dla wyświetlaczy smarfonów, dostosowane do iPhone lub Androida, tak, aby nie trzeba było przesuwać bez przerwy ekranu. W Go and Quickoffice rozwiązano to dość praktycznie - paski narzędzi mamy w okienkach pop-up, a także wygodne, ukrywające się menu. Kolejna rzecz, jakiej należy wymagać od przenośnego Office, to umieszczenie w nim wszystkich możliwych opcji, znanych ze "stacjonarnych" wersji Windowsa. Idzie za tym rozmiar pakietu. Pojawia się także inny, dość istotny aspekt: kompatybilność formatów. Quickoffice nie zawsze idealnie odtwarza ułożenie kolumn i innych elementów arkusza kalkulacyjnego z Excela. Ten element wymaga dopracowania.

Office 2013 na tabletach a konkurencja

Office 2013

Docs to Go i Quickoffice zapewniają wsparcie dla przechowywania plików w popularnych chmurach, jak Dropbox czy Box.net. Oprócz tego obsługują iDisk, MobileMe i Evernote. Office 365 Web zapisuje dokumenty tylko do SkyDrive i nie pozwala edytować ich w chmurze. Ponadto CloudOn, Nivio czy Onlive Desktop oferują możliwość organizacji plików w chmurze, a dalej idzie InstallFree's Nexus, który nawet nie wymaga aplikacji - możemy używać go przez przeglądarkę. Jednak to kosztuje - miesięczna licencja na używanie Nexusa to koszt ok 20 dolarów.

Office 2013 na tabletach a konkurencja

Nivio

Jak więc widać, na razie Office na tabletach jest nieco w tyle niż konkurencja i stosowane przez nią rozwiązania. Jednak ogłoszono już, że pakiet będzie posiadać wsparcie dla przeglądarek, więc wszystko może jeszcze się zmienić. Tym bardziej, że do premiery tabletu Windows oraz premiery oficjalnej wersji "ósemki" pozostało jeszcze kilka miesięcy.