Office 2016: nowy Office nastawiony na współpracę

Office 2016, najnowszy pakiet biurowy Microsoftu, oferuje szereg nowości i zmian. Tworzący go zespół postawił przede wszystkim na usprawnienia w zakresie współpracy i pracy zespołowej.

Office 2016 zadebiutował na rynku. Stanowi on integralną część usługi Office 365 i oferuje do dyspozycji użytkownika nowe wersje desktopowych aplikacji Office, w tym Word, PowerPoint, Excel, Outlook, OneNote, Project, Visio i Access. Microsoft podkreśla, że nowy pakiet biurowy stworzy idealną kompletną platformę z nowym systemem Windows 10. Wskazuje tutaj m.in. na aplikację Sway dla Windows 10, która służy do tworzenia interaktywnych historii, funkcję Windows Hello logującą użytkownika do Windows i usługi Office 365 oraz aplikacje Office Mobile (za sprawą funkcji Continuum pomagają pracować w drodze na każdym sprzęcie z Windows 10).

Office 2016 - Sway

Office 2016 - Sway

„W zasadniczy sposób zmieniły się metody naszej pracy, dlatego też Microsoft skupia się na tworzeniu nowego wymiaru produktywności i redefinicji procesów biznesowych dla świata, w którym coraz ważniejsze stają się mobilność i usługi chmurowe, czyli mobile-first i cloud-first. Najnowsze innowacje stanowią kolejny krok milowy w kierunku przekształcenia pakietu Office ze znajomego zestawu pojedynczych, aplikacji biurowych – w połączony ze sobą ekosystem aplikacji i usług, zaprojektowanych na potrzeby nowoczesnej pracy, współpracy oraz pracy zespołowej” – tłumaczy Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu.

Praca zespołowa

Pracujący zespołowo powinni docenić takie rozwiązania jak:

- Współtworzenie: funkcja pisania w czasie rzeczywistym pozwala użytkownikom na bieżąco śledzić zmiany wprowadzane przez innych

- Integracja Skype z aplikacjami Office Online i rozbudowanymi aplikacjami klienckimi pozwala wymieniać komunikaty tekstowe, udostępniać ekran, rozmawiać lub prowadzić czaty wideo bezpośrednio z poziomu dokumentów

W następnym kwartale w wersji Preview dla użytkowników Office 365 First Release pojawi się Planner, który pomaga organizować pracę poprzez tworzenie planów, organizowanie i przydzielanie zadań, wyznaczanie terminów i aktualizowanie statusu za pośrednictwem wizualnych konsol oraz powiadomień e-mail.

Office 2016 - Planner

Office 2016 - Planner

W 2016 roku Office 365 zostanie wzbogacony usługą GigJam zapewniającą nowy sposób pracy zespołowej, który "przekształca procesy biznesowe poprzez usuwanie barier między urządzeniami, aplikacjami i ludźmi".

Office 2016 - wbudowane funkcje

Microsoft zwraca tutaj uwagę na następujące elementy:

- Outlook 2016: każdy adresat z wiersza „Do:” ma dostęp do dokumentów z nowoczesnymi, chmurowymi załącznikami

- Powiedz mi: funkcja, która "pomaga szybko znaleźć odpowiednią funkcję lub polecenie Office, a Inteligentne wyszukiwanie wyświetla kontekstowe informacje z Internetu tuż obok dokumentu"

- Excel 2016: funkcja zintegrowanego publikowania w Power BI, nowoczesne typy wykresów

- Lista ostatnio używanych dokumentów: pozwala użytkownikowi kontynuować pracę od miejsca, w którym ją przerwał (niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzysta)

Office 2016 - bezpieczeństwo

W połączeniu z usługą Office 365 aplikacje Office 2016 będą zabezpieczone szeregiem różnych funkcji:

- Zapobieganie wyciekowi danych – dzięki narzędziom, które pozwalają administratorom IT zarządzać zasadami tworzenia treści i udostępniania dokumentów w programach Word, PowerPoint, Excel i Outlook znacznie ograniczono ryzyko ujawnienia wrażliwych danych

- Wieloczynnikowe uwierzytelnianie gwarantuje bezpieczeństwo dostępu do treści spoza sieci korporacyjnej

- Korporacyjna ochrona danych, która będzie dostępna w aplikacjach Office Mobile dla Windows 10 później w tym roku, a w aplikacjach desktopowych na początku przyszłego roku, umożliwia zabezpieczone udostępnianie dokumentów w ramach przedsiębiorstwa

Office 2016 - wymagania

Nowe aplikacje Office 2016 wymagają Windows 7 lub nowszej wersji systemu.

Więcej informacji: Microsoft