Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Czy Office 365 może byc konkurencją dla Google Docs? Funkcja po funkcji sprawdzamy kto stworzył lepszy pakiet biurowy online.


Google Docs został przedstawiony jako pakiet biurowy konkurencyjny dla Microsoft Office. Jak się okazało, sieciowe oprogramowanie zyskało dużą popularność, ale stało się bardziej rozszerzeniem Office'a, służącym jako przeglądarka dokumentów i prosty edytor do szybkich poprawek i pracy zespołowej. Wkrótce to Microsoft rozpoczął prace nad pakietem biurowym online dla małych i średnich firm, a także dużych korporacji.

Po kilku wydaniach testowych, Office 365 jest już dostępny w wersji finalnej, w kilkudziesięciu różnych zestawach usług. Porównujemy nowy pakiet online z tym co oferuje Google.

Zobacz również:

  • Microsoft 365 nie działa? To może być DDoS

Najważniejsze funkcje

Wybór pakietu biurowego online może mieć duże znaczenie. Poszczególne elementy, takie jak narzędzia do tworzenia prezentacji multimedialnych i arkuszy kalkulacyjnych, różnią się w obu produktach. Przykładowo, Word Web App jest ładniejszy i ma bardziej przyjazny interfejs niż jego odpowiednik w Google Docs... Ogólnie jednak oba programy mają (mniej więcej) takie same funkcje.

Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Tworzenie prezentacji multimedialnych w PowerPoint Web App i Google Docs Presentation.

W ramach testów postanowiłem stworzyć prezentację w PowerPoint Web App oraz Google Docs Presentation. Narzędzie z pakietu Office 365 zaskoczyło mnie dużą liczbą ciekawych szablonów/tematów do wyboru. Program Google domyślnie wyświetlał zwykły czarny tekst na białym tle. Dopiero po wejściu w menu Format | Ustawienia prezentacji | Zmień motyw, zobaczyłem kilka propozycji, ale (moim skromnym zdaniem) nie tak atrakcyjnych jak u konkurenta.

Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Office 365 i Google Docs - arkusze kalkulacyjne

Kiedy dodawałem obrazki, zauważyłem, że w narzędziu Google ręcznie trzeba dopasować jego wielkość do prezentacji. PowerPoint Web App zachowywał się mądrzej, automatycznie zmniejszając rozmiar grafiki, jeśli było to potrzebne.

Właściwie oba pakiety posiadają te same funkcje, ale Office 365 ułatwia pewne procesy, więc korzystanie z jego narzędzi jest przyjemniejsze. To lepszy wybór dla osób, które mocno zżyły się z Microsoft Office.

Zgodność z przeglądarką

Zarówno Office 365, jak i Google Docs zostały przygotowane do otwierania w przeglądarce internetowej. Lepiej lub gorzej działają więc w Chrome, Firefoksie, IE i Operze. Co oczywiste, Google Docs najlepiej używać w przeglądarce Chrome, podczas gdy Office 365 dobrze prezentuje się dopiero w Internet Explorerze. W ten sposób, obie firmy promują też własne programy do korzystania z Sieci, co może być irytujące dla fanów aplikacji Mozilli i Opera Software.

Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Office 365 i Google Docs - edytory tekstu

Największe problemy miałem podczas używania Google Docs w Firefoksie 5. Bardzo często, podczas używania pakietu, internauta zostaje przekierowany na stronę błędu, która twierdzi, że "przeglądarka nie akceptuje ciasteczek". Hmm...

Jednoznacznym zwycięzca w tej kategorii... nie jest też Office 365. Pakiet zoptymalizowany pod Internet Explorer 9 może być używany w innych przeglądarkach, lecz aby cieszyć się wysokim komfortem pracy, musimy wyposażyć się w IE.

Eksport plików

Biurowy świat to nadal świat Microsoft Office. Nawet jeśli lubisz alternatywne rozwiązania, takie jak Google Docs lub LibreOffice, musisz pamiętać, że większość osób na świecie korzysta z MS Office'a. Ważnym elementem naszego testu będzie więc zgodność dokumentów wychodzących z oryginałem.

Postanowiłem wgrać ten sam dokument DOCX z mojego komputera do Google Docs i aplikacji Word Web App. Plik został prawidłowo wyświetlony w obu narzędziach. Wprowadziłem więc kilka podstawowych zmian - w paru miejscach dodałem pogrubienia, jakieś pochylenia tekstu, trochę zaznaczeń. Potem dodałem też obrazek, a tak "spreparowany" dokument zapisałem i pobrałem na dysk. Kiedy ponownie otworzyłem go w programie MS Word 2010, dokument eksportowany z Office 365 wyglądał tak jak powinien, ale ten zedytowany w Google Docs miał inną czcionkę, różne odstępy między wierszami i tym podobne kłopoty z formatowaniem.

Praca zespołowa

Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Office 365 i Google Docs - komunikacja audio i wideo

Praca zespołowa w czasie rzeczywistym to główny obszar, w którym Google Docs pokonuje Office 365.

Google Docs umożliwia dowolne udostępnianie plików między kontami Google. Użytkownicy jednocześnie mają dostęp do tych samych informacji i mogą wspólnie wprowadzać zmiany w swoich projektach. Każdy użytkownik ma przypisany unikalny kolor, dzięki czemu łatwo można sprawdzić, kto wprowadził ostatnie zmiany. Można też otworzyć zakładkę po prawej stronie ekranu i porozmawiać ze współpracownikami na czacie. Oczywiście, także Office 365 ma możliwość udostępniania plików i współpracę w czasie rzeczywistym. Nie wiem jednak czy jest ona tak wydajna i przyjemna.

Być może, mimo funkcji Google Voice i Google Chat (wbudowanych także w konto pocztowe Gmail), niektórym bardziej spodoba się Office 365 z narzędziem komunikacyjnym Lync 2010. Ta platforma udostępnia w oknie przeglądarki czat, rozmowy audio/wideo, konferencje i możliwość korzystania z funkcji "tablicy", na której można zaprezentować zespołowi swoje pomysły i propozycje.

Cena

Office 365 vs. Google Docs - który pakiet biurowy wybrać?

Na "komórkach"... znów, Office 365 działa lepiej w WP7, Google Docs w Androidzie.

Najniższy koszt używania Office 365 to 6 dolarów miesięcznie od użytkownika w przypadku zestawów Professional i Small Business. W pakietach dla średnich firm i korporacji, cena za jednego użytkownika waha się już od 10 do 27 dolarów za miesiąc. Te liczby znacznie przewyższają "cenę" Google Docs... narzędzia, które od samego początku udostępniono w bezpłatnej, a przy tym pełnej (nieograniczonej) wersji.

Na ten temat można oczywiście spojrzeć inaczej. Trzeba przyznać, że te 72 dol rocznie na osobę nie jest zbyt dużym wydatkiem nawet dla małych i średnich firm. Taka opłata daje za to większą pewność korzystania z usługi. Kiedy w Google Docs coś pójdzie nie tak... cóż, możesz spodziewać się przeprosin od Google. Microsoft obiecuje odzyskanie danych i zwrot strat poniesionych w wyniku awarii usługi.

Werdykt

Office 365 przeważa w większości naszych porównań, choć nie znaczy to że dla każdego będzie wyborem lepszym niż Google Docs. Oba pakiety mają swoje zalety i wady, a do twojej firmy należy teraz określenie, które korzyści mają większe lub mniejsze znaczenie.

-----

Office 365 czy Google Docs - podjęliście już decyzję?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: