Office Labs


Email Prioritizer

Office Labs

Email Prioritizer

Dodatek Email Prioritizer dla aplikacji Microsoft Office Outlook 2007 pozwala zarządzać nadmiarem wiadomości otrzymywanych od znajomych. Aplikacja daje sposobność skupienia się jedynie na ważnych mailach, gdy jesteśmy zajęci pracą lub w podobnych sytuacjach wymagających koncentracji i skupienia. Plug-in po instalacji dodaje pasek w kliencie pocztowym, gdzie pogrupowane są opcje programu dotyczące blokowania i kategoryzowania wiadomości email.

Najważniejszą funkcjonalnością Email Prioritizera jest przycisk Do Not Disturb, który tymczasowo blokuje otrzymywanie wiadomości, z wyjątkiem listów oflagowanych jako ważne, a także umożliwia ustalanie priorytetów dla nadchodzących emaili w skali punktowej od 0 do 3. Nowe maile blokowane są domyślnie na czas 30 minut, oczywiście wartość tą można dowolnie modyfikować. Jedynymi mankamentami dodatku Email Prioritizer jest współpraca z kontami email uruchamianymi pod kontrolą oprogramowania Microsoft Exchange Server oraz brak wsparcia dla starszych wersji programu Microsoft Office Outlook. Narzędzie sprawiało także pewne problemy podczas deinstalacji.

Twórcy dodatku Email Prioritizer zachęcają do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami z użytkowania programu na adres email: emailpfb@microsoft.com. Pozwoli to w przyszłości usunąć błędy oraz rozszerzyć możliwości aplikacji o nową funkcjonalność.

Plusy:

  • Proste blokowanie nadmiaru poczty
  • Dodatkowe opcje umożliwiające kategoryzowanie wiadomości email

Minusy:

  • Współpraca jedynie z Microsoft Office Outlook 2007
  • Dodatek wymaga konta pocztowego opartego o serwer Microsoft Exchange

Ocena: 5/10

Podsumowanie: Email Prioritizer jest bardzo ciekawym narzędziem wartym zainteresowania jednak tylko wtedy, gdy konto pocztowe oparte jest o serwer Microsoft Exchange.

Search Commands

Office Labs

Search Commands

Search Commands współpracuje z aplikacjami Microsoft Office Word, PowerPoint oraz Excel. Po instalacji dodatku do menu wspomnianych składników pakietu biurowego Microsoftu zostaje dodane nowe pole - Search Commands. W celu odnalezienia danej funkcji lub rozwiązania wystarczy wpisać zapytanie w pole wyszukiwania, a narzędzie natychmiast zwróci wyniki w postaci odpowiedzi. Dodatek posiada także rozbudowany przewodnik, który pozwoli użytkownikowi zapoznać się z funkcjami aplikacji.

Search Commands współpracuje jedynie z 32-bitowymi systemami Windows XP oraz Windows Vista oraz najnowszą odsłoną pakietu biurowego Giganta z Redmond - Microsoft Office 2007. Warto zaznaczyć także, iż narzędzie umożliwia interakcję poprzez użycie głosu w Windows Vista. W tym celu wystarczy zainstalować dodatkowo wersję poglądową narzędzia Speech Recognition Macros Technical Preview, które pobrać można za darmo z witryny Centrum pobierania Microsoftu.

Niestety po instalacji Search Commands dosyć mocno odczuwalny jest spadek wydajności pakietu biurowego Microsoftu. Aplikacje uruchamiają się nieco dłużej, a podczas pracy wydłuża się reakcja programów na zadane czynności.

Autorzy aplikacji Search Commands, na łamach oficjalnego bloga Office Labs (www.officelabs.com/Pages/Blog.aspx) informują, że dodatek nie będzie dalej rozwijany i jest ostatnią wersją projektu.

Plusy:

  • Proste wyszukiwanie informacji i zagadnień

Minusy:

  • Zauważalne spowolnienie pracy pakietu biurowego Microsoft Office po instalacji
  • Współpraca jedynie z aplikacjami Microsoft Office Word, Excel oraz PowerPoint

Ocena: 5/10

Podsumowanie: Search Commands jest wartym zainteresowania rozszerzeniem wbudowanej pomocy MS Office, pod warunkiem, iż nie przeszkadza nam pewny spadek wydajności.

Speed Launch

Office Labs

Speed Launch

Kolejnym, ciekawym projektem udostępnionym w Office Labs jest aplikacja Speed Launch, która - w dużym skrócie - umożliwia szybszą i pozbawioną stresu pracę z systemem operacyjnym, zwiększając funkcjonalność i użyteczność Windows. Program umożliwia uzyskiwanie szybkiego dostępu do programów, dokumentów oraz ulubionych witryn internetowych - wszystko to w jednym, scentralizowanym miejscu.

Po instalacji, nad zasobnikiem systemowym umieszczona zostaje ikona tarczy. Następnie można, wedle własnych potrzeb i preferencji zdefiniować skróty do najczęściej używanych plików, aplikacji czy stron - wystarczy tylko przeciągnąć wybrany element na ikonę programu i po otwarciu modułu Speed Launch ustalić kombinację klawiszy. Najważniejszą funkcją narzędzia jest wykorzystanie modelu interakcji typu przeciągnij/upuść, który sprawia, że aplikacja staje się bardziej intuicyjna dla mniej doświadczonych użytkowników komputerów.

Ważną cechą programu jest także to, iż funkcjonalność Speed Launch można samodzielnie rozbudowywać. Narzędzie współpracuje z systemami Windows Vista oraz Windows XP z dodatkiem SP2 lub nowszym. Do poprawnej pracy wymagana jest także obecność bibliotek .NET Framework 3.0. Autorzy aplikacji umieścili jednocześnie na stronie projektu informację, że prototyp ten nie będzie częścią przyszłych wersji systemów operacyjnych z rodziny Windows.

Plusy:

  • Centralizacja najczęściej wykorzystywanych dokumentów, stron i innych elementów
  • Prostota użytkowania

Minusy:

  • brak

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Speed Launch jest idealnym narzędziem dla wszystkich użytkowników szukających aplikacji, która pozwala centralizować i uzyskiwać dostęp do najczęściej wykorzystywanych elementów na komputerze z Windows.