Office Labs

Microsoft uruchomił jakiś czas temu witrynę z wczesnymi wersjami oprogramowania i usług - Office Labs, gdzie umieszczone zostały narzędzia i aplikacje, które być może ujrzą w przyszłości światło dzienne w postaci finalnych edycji produktów. W nowym laboratorium giganta z Redmond jest wiele ciekawych pomysłów i idei, ale tak naprawdę są to tylko prototypy i jak twierdzi zespół pracowników Office Labs, niektóre z nich nigdy nie doczekają się finalnych wersji.


Microsoft uruchomił jakiś czas temu witrynę z wczesnymi wersjami oprogramowania i usług - Office Labs, gdzie umieszczone zostały narzędzia i aplikacje, które być może ujrzą w przyszłości światło dzienne w postaci finalnych edycji produktów. W nowym laboratorium giganta z Redmond jest wiele ciekawych pomysłów i idei, ale tak naprawdę są to tylko prototypy i jak twierdzi zespół pracowników Office Labs, niektóre z nich nigdy nie doczekają się finalnych wersji.

W październikowym numerze PC Worlda opisaliśmy narzędzie pptPlex, które jest zupełnie nowym podejściem do prezentowania slajdów programu PowerPoint 2007. Oprócz wspomnianej aplikacji, w witrynie Office Labs znaleźć można wiele innych, ciekawych projektów. Redakcja PC World postanowiła przyjrzeć się pięciu wybranym programom, mianowicie Speed Launch, Email Prioritizer, Chart Advisor, Search Commands oraz Community Clips.

Wszystkie opisywane dodatki dostępne są w anglojęzycznych wersjach językowych, ale współpracują bezproblemowo z polskojęzycznymi edycjami oprogramowania Microsoftu. Udostępnione narzędzia pozwalają rozszerzyć możliwości systemu operacyjnego Windows oraz pakietu biurowego Microsoft Office o nową funkcjonalność. Programy z Office Labs, mimo że w większości przypadków wydane zostały w wersjach poglądowych, to w trakcie instalacji, jak i normalnej pracy, nie sprawiają większych problemów i działają całkiem przyzwoicie. Pewne problemy występują podczas ich deinstalacji - podczas testowania był to najczęściej pojawiający się błąd. Pozostaje wierzyć, że programiści z Office Labs będą w przyszłości nadal udostępniać ciekawe i innowacyjne projekty oraz usługi.

Więcej informacji znaleźć można w witrynie www.officelabs.com/Pages/Default.aspx.

Community Clips

Office Labs

Community Clips

Projekt Community Clips skierowany jest do wszystkich osób, które chcą zwiększyć wiedzę z zakresu obsługi aplikacji wchodzących w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Projekt pozwala przekazywać własne uwagi , spostrzeżenia i rozwiązania problemów innym użytkownikom społeczności.

Community Clips jest portalem umożliwiającym oglądanie, dzielenie się oraz dyskutowanie o klipach How-To, które zawierają nagrania wideo prezentujące wykonywanie różnych czynności podczas pracy z programami pakietu biurowego Microsoftu.

Co ciekawe, użytkownicy dostrzegli inne możliwości jakie niesie ze sobą Community Clips i w serwisie znaleźć już można wiele materiałów filmowych poświęconych także innym produktom firmy z Redmond, np. Windows czy aplikacjom z rodziny Microsoft Expression Studio.

Co najważniejsze, w witrynie udostępnione zostało także proste narzędzie - Community Clips Recorder, które pozwala rejestrować obraz oraz głos i w ten sposób tworzyć własne schematy. Następnie można podzielić się nagraniem z innymi użytkownikami portalu umieszczając je na stronie Community Clips. Projekt współpracuje z przeglądarkami Internet Explorer 6 lub nowszą oraz Mozilla Firefox 2 i wyższymi. Wymagany jest także dodatek Adobe Flash Player 8 lub nowszy. Witryna Community Clips dostępna jest pod adresemhttp://communityclips.officelabs.com .

Plusy:

  • Dobre źródło wiedzy o pakiecie Microsoft Office
  • Dostępność platformy dla wszystkich użytkowników

Minusy:

  • Wymagana dobra znajomość języka angielskiego

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Jeśli szukaliśmy informacji o Microsoft Office czy też chcemy podzielić się własną wiedzą, to CommunityClips jest miejscem dla nas.

Chart Advisor

Office Labs

Chart Advisor

"Doradca wykresów" jest dodatkiem do programu Microsoft Office Excel 2007, umożliwiającym dobór najtrafniejszego wykresu na podstawie zaznaczonych danych. Projekt pochodzi z Microsoft Research.

Narzędzie wykorzystuje zaawansowane mechanizmy skanujące dane i bazując na predefiniowanych zasadach opartych na języku XML, wyświetla wykresy w kontekście dokonanego wyboru. Użytkownik ma możliwość podglądu i modyfikacji - zgodnie ze wszystkimi możliwymi opcjami dostępnymi w pakiecie Microsoft Office 2007, a następnie osadzenia wskazanego wykresu w arkuszu kalkulacyjnym Excela. Wykresy zmieniać można na trzy sposoby, przy użyciu podglądu miniaturek wykresów i w panelach Modify Chart oraz Filter Data, gdzie, odpowiednio, można dobrać opcje graficzne wykresu i zaznaczyć lub odznaczyć zakres danych. Chart Advisor po instalacji integruje się z programem Microsoft Office Excel 2007 i dostępny jest w postaci dodatkowej opcji, którą znaleźć można we wstędze Wstawianie.

Poważną wadą aplikacji Chart Advisor jest możliwość współpracy z jedynie 32-bitowymi systemami operacyjnymi z rodziny Windows XP i Windows Vista oraz fakt, iż analizie danych poddanych może być jednocześnie jedynie osiem tysięcy komórek w arkuszu kalkulacyjnym. Warto także zauważyć, iż praca z narzędziem ulega znacznemu spowolnieniu wraz z rosnącą liczbą zaznaczonych danych.

Plusy:

  • Integracja z menu Microsoft Office Excel 2007
  • Narzędzie udostępnione całkowicie za darmo

Minusy:

  • Ograniczenia systemowe

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Chart Advisor jest świetnym narzędziem, które z pewnością przyda się każdemu użytkownikowi pracującymi z wykresami.