Oficjalna premiera procesorów AMD Shanghai

13 listopada ma miejsce premiera najnowszej odsłony procesorów AMD Opteron. Czterordzeniowe układy o nazwie kodowej Shanghai mają pomóc producentowi w odbudowaniu wizerunku, nadszarpniętego przez problemy z układami Barcelona.

Opterony, których miano zaczerpnięte zostało od stolicy hiszpańskiej Katalonii, weszły do sprzedaży w kwietniu br., mimo że ich zapowiedź miała miejsce już w 2006 r. Tak znaczące opóźnienie premiery rynkowej wynikało z wykrycia błędu w architekturze układów, a konkretnie w modułach pamięci podręcznej. AMD zapłaciło za to dość wysoką cenę - koncern nie tylko stracił część klientów na rzecz Intela, ale naraził na szwank swoją reputację. Zważywszy na te przesłanki oraz na fakt, iż światowa gospodarka znalazła się w kryzysie, można spodziewać się, że przynajmniej początki nowych procesorów będą trudne.

AMD przekonuje jednak, że wyciągnęło wnioski z błędów przeszłości. Pat Patla, pełniący funkcję wiceprezesa i generalnego menedżera w dziale serwerów i stacji roboczych koncernu zwraca uwagę, że w porównaniu z Barceloną układy Shanghai przeszły bardziej gruntowne testy, a producenci serwerów od początku brali udział w testach nowych Opteronów.

Opterony przyspieszają

Nowe CPU produkowane są w procesie technologicznym 45 nm w drezdeńskiej fabryce Fab 36. Mają być nie tylko wydajniejsze od poprzedniej generacji (zdaniem producenta - o 20 procent), ale i bardziej energooszczędne - to ostatnie zapewnić ma m.in. moduł wyłączający zbędne (niewykorzystywane w danej chwili) funkcje układu. Procesory mają też zapewnić mniejsze zużycie energii w opartych na nowych Opteronach serwerach znajdujących się w stanie bezczynności. Wzrost wydajności ma zapewnić CPU poprawiona obsługa wielowątkowości oraz trzykrotnie większa niż w Barcelonie współdzielona pamięć cache L3 (6 MB).

Dziewięć wersji nowych procesorów serwerowych wchodzi do masowej produkcji w dniu premiery. Są to produkty należące do skład serii Opteron 2000 i Opteron 8000. Pierwsza z nich przewidziana jest dla konfiguracji dwuprocesorowych a w jej ramach dostępnych będzie pięć układów taktowanych zegarami 2,3 - 2,7 GHz (każdy kolejny w skoku o 0,1 GHz). Wchodzące w skład serii jednostki wycenione zostały na 377 - 989 USD (odpowiednio: Opteron 2376 2,3 GHz i 2384 2,7GHz).

Skalowalność drugiej z wymienionych serii wynosi maksymalnie 8 procesorów, a ceny mieszczą się w zakresie 1165 - 2149 USD (odpowiednio: Opteron 8378 2,4 GHz i 8384 2,7 GHz). W rodzinie 8000 procesorów będzie cztery, o tych samych częstotliwościach taktowania z wyjątkiem najwolniejszej wersji 2,3 GHz. Układy z rodziny 8000 charakteryzują się trzema łączami HyperTransport (umożliwiającymi dostęp do pamięci innego procesora), podczas gdy w jednostkach z serii 2000 jest tylko jedno takie łącze.

W układach zastosowano znane z wcześniejszych produktów AMD rozwiązanie polegające na integracji procesora z kontrolerem pamięci (warto wspomnieć, że na podobny krok zdecydował się Intel w trakcie projektowania procesorów Nehalem, których premiera nastąpi już 17 listopada).

Następcą Shanghai będą układy Istanbul, zapowiadane na 2009 r. procesory sześciordzeniowe. Po nich przyjdzie kolej na dwunastordzeniowce o nazwie kodowej Magny-Cours (ich premiera zapowiedziana została na 2010 r.).