Oficjalna prezentacja standardu Bluetooth 3.0

Bluetooth SIG (Bluetooth Special Interest Group; organizacja zajmująca się standardem Bluetooth) opublikowała wczoraj w Tokio ostateczną i oficjalną wersję zapowiadanej od dawna specyfikacji Bluetooth trzeciej generacji. Specyfikacja nosi oficjalna nazwę Bluetooth 3.0 + High Speed (HS), a oparte na niej połączenia bezprzewodowe mogą przesyłać dane z szybkością do 24 Mb/s.

Oficjalna prezentacja standardu Bluetooth 3.0
Tak znaczne zwiększenie szybkości pracy połączeń Bluetooth było możliwe głównie dzięki możliwości wykorzystania protokołu radiowego 802.11 używanego w sieciach Wi-Fi. Chodzi tu o protokół 802.11 PAL (Protocol Adaptation Layer).

Bluetooth 3.0 to standard 2.1 +EDR (pozwalający przesyłać dane z szybkością 3 Mb/s, tak jak to ma miejsce w przypadku standardu Bluetooth drugiej generacji) oraz dodatkowo możliwość skorzystania z technologii bezprzewodowej 802.11, jeśli połączenie takie jest aktualnie dostępne.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy komputer jest wyposażony w Bluetooth
  • Problemy z Bluetooth? Oto, jak możesz je rozwiązać

Inne mechanizmy obsługiwane przez połączenia oparte na standardzie Bluetooth 3.0, to: Unicast Connectionless Data (dzięki któremu proces przesyłania danych przebiega płynnie, a nadajnik/odbiornik Bluetooth pobiera mniej prądu) i Enhanced Power Control (rozwiązanie, które zapobiega przypadkowemu rozłączeniu się - np. w przypadku schowania urządzenia do kieszeni - komunikujących się ze sobą urządzeń Bluetooth).

Na konferencji w Tokio szereg firm (w tym Atheros, Broadcom i CSR) poinformowało, że są już gotowe dostarczyć producentom urządzeń bezprzewodowych układy scalone zgodne ze specyfikacją Bluetooth 3.0. Można z tego wnioskować, że pierwsze urządzenia zawierające interfejsy Bluetooth 3.0 trafią do sklepów na przełomie 2009/2010 r.

Czytaj również "Gartner definiuje technologie mobilne jutra".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: