Oficjalne wsparcie AMD dla AIGLX

Miesiąc po ukazaniu się nowego sterownika kart graficznych AMD Radeon HD 2000 R600 dla systemów Linux, korporacja wydała nową edycję swojego oprogramowania, która oficjalnie wspiera technologię AIGLX, wykorzystywaną w komponentach Compiz/Compiz Fusion.

Nowy sterownik fglrx 8.42.3, oprócz wsparcia dla AIGLX, naprawia wiele błędów związanych z nieprawidłową pracą starszych modeli kart graficznych w nowych dystrybucjach. Poprawiono również współpracę z serwerem X.org 1.4 i ulepszono funkcje odtwarzania video. Niestety nowe oprogramowanie nie działa z jądrami Linux nowszymi niż 2.6.22.

Sterowniki AMD dla kart Radeon nigdy nie cieszyły się wielką popularnością, a sytuacja zdecydowanie pogorszyła się, gdy okazało się, że użytkownicy takich dystrybucji jak Ubuntu 7.10 nie mogli cieszyć się prawidłowo wyświetlanymi efektami Compiz Fusion. Z tego powodu nowość wprowadzona w wersji 8.42.3 bardzo cieszy. Producent podkreśla jednak, iż produkty klasy Radeon X300 nie wykażą się dużą wydajnością przy współpracy z AIGLX.