Oficjalny debiut systemu OpenSolaris

Sun i społeczność OpenSolaris zaprezentują dzisiaj pierwszą oficjalną wersję otwartego systemu operacyjnego OpenSolaris, który był dostępny do dzisiaj tylko w wersji pre-release.

System operacyjny OpenSolaris 2008.05 (który zostanie zaprezentowany oficjalnie dzisiaj w San Francisco na konferencji CommunityOne) oferuje szereg funkcjonalności, dzięki którym ma w opinii firmy Sun stawić czoła Linuksowi. System (który powstał w wyniku inicjatywy Project Indiana i nad którym prace rozpoczęto w 2005 r.) jest oparty na jądrze oprogramowania Solaris i obsługuje szereg funkcjonalności, takich jak np. ZFS (Zettabyte File System) i Dynamic Tracing (DTrace; możliwość predyktywnego naprawiania usterek).

OpenSolaris 2008.05 obsługuje pojemniki Solaris Containers, które pomagają wirtualizować zasoby i budować wirtualne systemy obliczeniowe oparte na pojedyńczych jednordzeniowych procesorach, jak na wielu wielordzeniowych układach CPU. Sun zapowiada, że uaktualnienia systemu będą udostępniane regularnie co sześć miesięcy.

Sun udostępnił także dzisiaj dwa inne produkty: narzędzie open source NetBeans IDE 6.1 i wersję pre-release oprogramowania NetBeans for PHP (Hypertext Preprocessor).


Zobacz również