Ogarnij swoje fotozasoby

Jedną z największych zalet fotografii cyfrowej jest możliwość wykonania wielu ujęć bez ponoszenia kosztów. Wakacje, ślub, a nawet zwykły spacer do parku są idealną okazją do tego, aby twoja kolekcja powiększyła się o kolejne kilkaset fotografii. Aby utrzymać porządek na dysku komputera i mieć pewność zachowania najlepszych ujęć potrzebny ci będzie dobry program do katalogowania zdjęć.


Dawniej wszystko było proste. Tradycyjna klisza w aparacie fotograficznym pozwalała na wykonanie 24 lub 36 zdjęć, po czym oddawało się ją do laboratorium w celu wykonania odbitek. Obecnie, w amatorskich zastosowaniach, fotografia cyfrowa praktycznie całkowicie wyparła fotografię analogową, opartą na błonie światłoczułej rejestrującej obraz. Wpływ na to miało upowszechnienie się aparatów cyfrowych, także tych wbudowanych w telefony i smartfony. Fotografia cyfrowa daje niezwykłą swobodę wykonywania setek zdjęć bez martwienia się kosztami, możliwość ich obróbki na komputerze oraz wydruku na domowej drukarce.

Jednak większość zdjęć nigdy jednak nie trafia na papier, zapełniając dyski i karty pamięci. Fotografie te istnieją wyłącznie w cyfrowej formie. Możesz wyświetlać je na ekranie monitora, tabletu lub telewizora, a także dzielić się nimi z rodziną i znajomymi, przesyłając e-mailem lub udostępniając w serwisie społecznościowym. Jak zapanować nad ogromem cyfrowych plików przechowujących najpiękniejsze wspomnienia i najważniejsze momenty w życiu? Prezentujemy kilka najlepszych aplikacji do wyświetlania, katalogowania, prostej edycji oraz udostępniania cyfrowych fotografii, które pomogą w tym zadaniu.

Picasa

Picasa (picasa.google.pl/intl/pl) to jeden z najlepszych programów do przeglądania, katalogowania oraz porządkowania zdjęć i ich prostej edycji. Aplikacja automatycznie przeczesuje wskazane przez ciebie foldery na lokalnych dyskach w poszukiwaniu zdjęć i filmów wideo (a konkretnie wskazanych typów plików). W każdej chwili możesz również szybko importować zdjęcia z aparatu cyfrowego lub skanera. Picasa umożliwia porządkowanie zdjęć na dwa sposoby. Foldery w programie reprezentują foldery ze zdjęciami na komputerze. Albumy to wirtualne grupy zdjęć, które umożliwiają organizowanie obrazów pochodzących z wielu folderów na dysku. Trzecia metoda porządkowania zdjęć polega na ich grupowaniu według osób widocznych na tych zdjęciach. Picasa zawiera mechanizm rozpoznawania twarzy, dzięki czemu czynność ta jest zautomatyzowana.

Ogarnij swoje fotozasoby

Mocną stroną programu są jego funkcje edycyjne. Picasa umożliwia zmianę rozmiaru, przycinanie i kadrowanie fotografii przed ich opublikowaniem w internecie lub oddaniem do fotolabu. Zawiera narzędzia do korekcji światła i kolorów oraz kilkadziesiąt efektów graficznych, m.in. CinemaScope (dodaje magii starego kina), lomografia (imituje aparat-zabawkę Lomo) czy mapa termiczna (symuluje obraz na podczerwień).

Program umożliwia tworzenie kolażu. Do dyspozycji masz sześć ich typów, w tym Stykówkę, Stos zdjęć i Mozaikę. Picasa pozwala również na tagowanie zdjęć, umieszczanie ich na mapach Google oraz publikowanie w Bloggerze. Z poziomu programu możesz wygodnie zamawiać odbitki zdjęć.

Aplikacja ma funkcje synchronizacji z serwisem Picasa Web Albums, dostępnym przez przeglądarkę internetową. Oferuje ponadto przeglądarkę fotografii, również w trybie pełnoekranowym, oraz funkcje edycyjne dostarczane przez program Picnik. Wysyłanie zdjęć do usługi odbywa się z panelu webowego lub bezpośrednio z programu Picasa. Do dyspozycji masz 5 GB przestrzeni dyskowej.

Ogarnij swoje fotozasoby

W najnowszej wersji programu, 3.9, wprowadzono możliwość bezpośredniego udostępniania plików w kręgach Google+ oraz opcje przesyłania i udostępniania tagów w tym serwisie. Do obejrzenia albumu możesz również zapraszać osoby, które nie korzystają z Google+. Każda z nich otrzyma adres e-mail z linkiem do udostępnionych przez ciebie fotografii. Listę najważniejszych nowości w tej wersji Picasy uzupełniają bogatsze narzędzia edycyjne, w tym nowe efekty, takie jak winietowanie (przyciemnia krawędzie zdjęcia), dwuton (konwertuje zdjęcie na dwukolorowe) oraz obramowanie. Funkcja edytowania w układzie porównawczym pozwala natomiast na wygodne porównanie dwóch różnych obrazów przez rozmieszczenie ich obok siebie. W ten sposób możesz edytować również dwie wersje tego samego zdjęcia.

Werdykt PC Worlda

Zalety:

  • szybkie indeksowanie zdjęć
  • organizowanie zdjęć według osób
  • bogate i sprawne narzędzia edycyjne
  • synchronizacja z Picasa Web Albums

Wady:

  • brak funkcji udostępniania w pozostałych serwisach społecznościowych