Oglądanie telewizji skraca życie o 5 lat - najnowsze badania tego dowodzą

Każda godzina spędzona przed telewizorem skraca nasze życie o 22 minuty. Jeżeli siedzimy przed telewizorem średnio 6 godzin dziennie, to będziemy żyć krócej aż o 5 lat.

Telewidz

Dopiero co dowiedzieliśmy się, że w sypialni rozprasza nas telewizja, a już kolejne badania znów "atakują" nasze telewizory.

Oglądanie telewizji szkodzi zdrowiu

Oglądanie telewizji szkodzi naszemu zdrowiu. Tego domyślaliśmy się od dawna, ale teraz naukowcy dokładnie to policzyli. Badania opublikowane w British Journal of Sports Medicine (które objęły 11 tys. Australijczyków powyżej 25 roku życia) wykazały, że jest związek pomiędzy ilością czasu spędzonego przed telewizorem, a długością naszego życia... A tymczasem polski rząd prowadzi kampanię promocyjną Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Każda godzina telewizji skraca życie o 22 minuty...

Badania przeprowadzane przez nauko0wców z Uniwersytetu w Queensland w Australii dowiodły, że każda godzina oglądania telewizji po 25 roku życia powoduje skrócenie długości życia średnio o 22 minuty. Osoba oglądająca 6 godzin telewizji dziennie będzie żyła średnio 5 lat krócej niż ludzie, którzy spędzają miej czasu na kanapie przed ekranem telewizora. Wygląda przerażająco, ale... nie wyrzucajcie jeszcze przez okno sowich telewizorów.

Dyskretny morderca to... brak ruchu

Badania oczywiście nie dowodzą, że samo oglądanie telewizji dyskretnie nas zabija. Chodzi tu raczej o brak ruchu, bo jeżeli oglądamy telewizję, to się nie ruszamy. Osoba, która zamiast oglądać telewizję jest aktywna sportowo z pewnością pożyje dłużej niż ktoś oglądający seriale w TV. Ale to samo dotyczy przecież także komputerów.

Telewizor

Telewizor

Głos w obronie telewizora

A więc telewizor nie zabija, ale brak ruchu skraca nam życie. Z drugiej strony nie należy brać tych wszystkich alarmistycznych badań na poważnie... Umrzeć może każdy, każdego dnia. Nie ma gwarancji na życie. I tu nie pomoże nam nawet najbardziej aktywny tryb życia, a nasze świetnie wysportowane ciało i tak skończy tak sam jak ciała namiętnych telewidzów. Możemy więc spokojnie wrócić do oglądania naszych szklanych ekranów, które dają nam poczuć smak trochę lepszego świata niż nasza codzienność.

Źródło: Yahoo