Ogniwo paliwowe do laptopa mniejsze o połowę

Inżynierowie z firmy Panasonic poinformowali, że udało im się znacznie zmniejszyć dotychczasową wielkość ich prototypowych ogniw zasilanych paliwem płynnym. Dzięki zredukowaniu rozmiarów o połowę, ich gabaryty są obecnie porównywalne ze standardowymi bateriami zasilającymi dzisiejsze notebooki. Mają one zapewnić laptopom zasilenie wystarczające na 20 godzin pracy.

Pierwsze prace nad baterią zasilaną paliwem płynnym Panasonic rozpoczął ponad 8 lat temu. W styczniu 2006 roku na targach CES w Las Vegas, został zaprezentowany prototyp mający wielkość dwóch standardowych baterii przeciętnego laptopa. Zmniejszenie jego wielkości pozwalającej na zastosowanie ich w komputerach przenośnych zajęło inżynierom prawie 3 lata. Wkrótce firma przedstawi efekt swoich prac.

Obecnie ogniwo ma objętość wynoszącą 270 cm3, zapewnia średnią moc rzędu 10 watów (maksymalnie 20), a jego waga wynosi 320 gramów. 200 centymetrów sześciennych metanolu, który zmieści się we wnętrzu ogniwa, ma dostarczyć moc pozwalającą laptopom na 20 godzin nieprzerwanej pracy. Pełne naładowanie baterii ma zajmować bardzo mało czasu i ma się ograniczać jedynie do uzupełnienia poziomu metanolu w ogniwie. Baterie takie mają być znacznie bardziej przyjazne środowisku niż popularne dzisiaj baterie litowo-jonowe. Ich jedynym produktem ubocznym ma być woda oraz dwutlenek węgla.

Prezentacja ogniwa ma się odbyć na targach Hydrogen Energy Advanced Technology, które rozpoczną się w tą środę w mieście Fukuoka, znajdującym się w zachodniej części Japonii. Na chwilę obecną Panasonic nie planuje komercyjnego wdrożenia swojego produktu. Jednak przedstawiciele firmy mają nadzieję, że nastąpi to nie później, niż do końca 2012 roku.

O konkurencyjnych technologiach pisaliśmy w tych artykułach:

"Alkoholowe ogniwa do notebooków - już na sprzedaż"

"Ładowanie baterii notebooka w 10 minut"