Ograniczone wyjście TV

Niekiedy zdarza się, że odtworzenie płyt DVD na komputerze przy wykorzystaniu wyjścia TV karty graficznej okazuje się niemożliwe. Co jest tego przyczyną i czy można sobie poradzić z tym problemem?

Niekiedy zdarza się, że odtworzenie płyt DVD na komputerze przy wykorzystaniu wyjścia TV karty graficznej okazuje się niemożliwe. Co jest tego przyczyną i czy można sobie poradzić z tym problemem?

Użytkownikom kart graficznych, wyposażonych w wyjście TV OUT, przy próbie odtworzenia płyty DVD za pomocą popularnych odtwarzaczy typu WinDVD czy PowerDVD może pojawić się komunikat w rodzaju: "Dysk chroniony prawami autorskimi nie może być odtwarzany, kiedy włączona jest funkcja wyjścia TV". W takiej sytuacji odtworzenie filmu w telewizorze okaże się niemożliwe. Najczęściej przyczyna problemu tkwi w zastosowaniu na krążku DVD systemu kodowania Macrovision. Jest to rozwiązanie, które ma uniemożliwić przegrywanie filmu przy użyciu analogowego sygnału wideo. Popularne odtwarzacze programowe wymagają od karty graficznej, by generowała sygnał wideo zgodny z Macrovision. Brak wsparcia karty dla tego kodowania jest odczytywany jako błąd wyjścia TV.

Ograniczone wyjście TV

Macrovision to zabezpieczenie mające przede wszystkim uniemożliwić przegrywanie analogowo z jednego nośnika (np. filmu DVD) na drugi (np. kasetę VHS)

Istnieje wiele rozwiązań tego problemu - niemal tyle, ile jest kart graficznych z wyjściem TV. Jeżeli nie satysfakcjonuje nas oglądanie filmu na ekranie komputera, najprostszym wyjściem jest zastosowanie odtwarzacza dostarczonego przez producenta karty. Odtwarzacze tego typu, chociaż zazwyczaj nie zachwycają liczbą dostępnych opcji w porównaniu z PowerDVD czy WinDVD, są lepiej dostosowane do konkretnego sprzętu. Jeżeli i to rozwiązanie nie pomaga, musimy sięgnąć po dodatkowe narzędzia. Jednym z programów tego typu najczęściej wykorzystywanym, przeznaczonym dla popularnych kart z chipsetem nVidii (np. TNT, TNT2, GeForce, 3D Prophet), jest TV Tool, dostępny pod adresem:http://www.tv-tool.de . Bardziej uniwersalne działanie mają programy Remote Selector ( http://www.remoteselector.com ) oraz DVDIdle (http://www.dvdidle.com ). Niestety, oba są płatne, ale można je wypróbować w wersji trial. Narzędzia te są dostosowane do współpracy z kilkoma odtwarzaczami DVD, w tym Power-DVD i WinDVD. Oferują wiele dodatkowych opcji, wśród nich - wyłączenie zabezpieczenia Macrovision. Ich zastosowanie nie powinno sprawić problemu nawet najmniej zaawansowanym użytkownikom. Wystarczy uruchomić program, zaznaczyć wszystkie interesujące nas opcje

po czym uruchomić odtwarzacz DVD.