Ogrodnik

W roku 1991 światem wstrząsnęła ekranizacja powieści Thomasa Harrisa ''Milczenie owiec''. Z dnia na dzień rosła oglądalność, plasując film w czołówce największych hitów w historii kina. Siłą rzeczy stał się on idealnym wzorem i źródłem inspiracji dla twórców filmowych na całym świecie.

W roku 1991 światem wstrząsnęła ekranizacja powieści Thomasa Harrisa ''Milczenie owiec''. Z dnia na dzień rosła oglądalność, plasując film w czołówce największych hitów w historii kina. Siłą rzeczy stał się on idealnym wzorem i źródłem inspiracji dla twórców filmowych na całym świecie.

Amerykański scenarzysta Joseph Gunn, kierując się dobrym przeczuciem, przedstawił hollywoodzkiemu producentowi Simonowi S. Sheenowi pomysł historii o nawiedzonym ogrodniku. Wkrótce powstał przejmujący thriller, nawiązujący treścią do hitu o dr. Hannibalu Lecterze sprzed siedmiu lat. W "Ogrodniku" psychopatycznym mordercą jest człowiek bardzo inteligentny, zrównoważony i przebiegły. Policjantka zajmująca się śledztwem to samotna młoda kobieta. Sprytna i inteligenta, lecz także bardzo wrażliwa.

Sednem całego opowiadania są tajemnicze zniknięcia młodych kobiet, po których nie pozostaje żaden ślad. W mieście rośnie fala niepokoju. Kiedy znika przyjaciółka głównej bohaterki, również policjantka, sprawa nabiera dla niej zupełnie innego wymiaru.

Reżyser filmu James D. R. Hickox słusznie przyjął telewizyjną konwencję realizacji znanej poniekąd historii. Wielkie produkcje kinowe nie powinny zbytnio nawiązywać do swoich konkurentów, natomiast produkcje telewizyjne mają prawo wzorować się na dobrych przykładach wielkiego ekranu. Dlatego podobieństwo dramatycznej konstrukcji fabuły i bohaterów do znanego "Milczenia owiec" jest w przypadku "Ogrodnika" zaletą, która zapewnia ciekawe przeżycia podczas domowego seansu.

Informacje

Ogrodnik ("The Gardener" vel "Silent Screams") © 1998 Sheen Productions Inc

Gatunek horror sensacyjny

Czas 95 minut

Reżyseria James D. R. Hickox

Scenariusz Joseph Gunn

Zdjęcia Robert Bennett

Muzyka Guy Farley

Obsada Malcolm McDowell, Angie Everhart, Richard Grieco, Olivia Hussey i inni

Kraj i rok produkcji USA, 1998

Wydanie DVD

Dźwięk DD 5.1 angielski, DD 5.1 polski lektor (Tomasz Orlicz)

Napisy polskie

Obraz kolorowy

Format 1,33:1 (4:3)

Płyta jednostronna, dwuwarstwowa

Dodatki zwiastuny DVD, zapowiedź kolejnego filmu

Odtwórca głównej postaci, tytułowego ogrodnika, przywołuje wspomnienia rodem z klasyki filmowej. Malcolm McDowell kojarzy się na pewno przedstawicielom wielu pokoleń, ale przede wszystkim 40- i 50-latkom. Rewolucyjna "Mechaniczna pomarańczaÓ Stanleya Kubricka w 1971 r. wywołała wiele kontrowersji. McDowell występujący w głównej roli wzburzył opinię publiczną i krytyków. Stał się najciekawszym brytyjskim aktorem, któremu przepowiadano wielką karierę. Objawienie jego talentu znalazło swoją kontynuację w równie szokującym filmie Tinto Brassa "Caligula". Trudno wyobrazić sobie tego budzącego grozę rzymskiego cesarza innego niż Malcolm McDowell. Swoją kreacją dokonał przełomu w artystycznym budowaniu nawiedzonych postaci, które dla aktorów zwykle są trudnym wyzwaniem twórczym. Niestety kolejne lata nie przyniosły aktorowi ambitnych ról. W 1983 r. zagrał czarny charakter w kinowym hicie "Błękitny grom". Później odwiedzał głównie telewizyjne seriale znane jedynie amerykańskiej publiczności. Większą rolę otrzymał przy okazji realizacji kinowej wersji znanego serialu "Star Trek" zatytułowanej "Star Trek: Generation". Następne lata poświęcił głównie wielbicielom gier komputerowych. Wystąpił w grach "Wing Commander III - Heart of Tiger" i "Wing Commander IV - The Price of Freedom". W grze "Star Trek: Generation" użyczył dr. Tolianowi Soranowi głosu.

W "Ogrodniku" w rolę prowadzącej śledztwo policjantki wcieliła się ponętna Angie Everhart, której krótkie włosy dodały jeszcze więcej sexapillu. Wielbicielom erotycznych filmów kojarzy się ona na pewno z drugą częścią słynnego "9 i pół tygodnia". Zagrała także w licznych telewizyjnych filmach akcji, z których "D.R.E.A.M. Team" należy do najciekawszych. Przy jego realizacji miała okazję pracować z Rogerem Moore'em i Martinem Sheenem.

"Potrzeba seksu" część V: młode

Matka i dziecko. Ten obraz zawsze nas wzrusza. Szczególnie jeżeli przedstawia ludzi albo zwierzęta, które, podobnie jak my, mają długie dzieciństwo. Dziecko i matkę łączy nierozerwalna i najsilniejsza z możliwych więź.

Przedstawiamy piątą już, przedostatnią część sześcioodcinkowego dokumentalnego serialu przyrodniczego o jednym z najpotężniejszych motorów natury - seksie.

Serial ten zamieszczamy na naszych płytach, począwszy od numeru 7/2002.

Kolorowy świat seksualnych zachowań przyrody przedstawiono widzowi w bardzo widowiskowy (zdjęcia) i zarazem rzetelny (naukowa dokumentacja) sposób.

Potrzeba seksu "The Sexual Imperative" | © 1992 Genesis Film Productions

Czyta Krystyna Czubówna