Ogromne ilości wody na innej planecie

W największym kanionie w Układzie Słonecznym wykryto sekretne, ogromne pokłady wody.

Ogromne ilości wody na innej planecie

Valles Marineris na powierzchni Marsa. Źródło: NASA

Kaniony Valles Marineris, nazywane Wielkim Kanionem Marsa, mogą skrywać rezerwuary ukrytej wody.

Najnowsze dane z instrumentu FREND ESA-Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter mówią o niezwykle dużych ilość wodoru. Odkrycie sugeruje, że gleba w tym regionie jest bogata w wodę związaną w minerały lub będącą w formie lodu podpowierzchniowego. Igor Mitrofanow, fizyk z Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i główny autor badania skomentował odkrycie:

Dzięki Trace Gas Orbiter możemy spojrzeć w dół do jednego metra poniżej gleby i zobaczyć, co naprawdę dzieje się pod powierzchnią Marsa – i, co najważniejsze, zlokalizować bogate w wodę „oazy”, których nie można było wykryć za pomocą poprzednich instrumentów.

Wszystko wskazuje na to, że aż 40% materiału przypowierzchniowego w tym regionie może być wodą. Wcześniejsze poszukiwania przez satelity na Marsie znajdywały ją tylko na wyższych szerokościach geograficznych. FREND jednak zamiast wyłącznie mapować światło na samej powierzchni czerwonej planety, wykrywa także neutrony.

Zobacz również:

  • NASA potwierdza wodę na Marsie
  • Wnętrze Ziemi ochładza się coraz szybciej. Czy czeka nas drugi Mars?

Neutrony powstają, gdy wysokoenergetyczne cząstki znane jako galaktyczne promienie kosmiczne uderzają w Marsa; suchsze gleby emitują więcej neutronów niż te bardziej wilgotne, dzięki czemu możemy wywnioskować, ile wody znajduje się w glebie, patrząc na emitowane przez nią neutrony.

Region o wysokiej zawartości wodoru jest wielkości Holandii i przypomina wieczną zmarzlinę na Ziemi. To oznacza, że mógł zachować zamrożone fragmenty życia drobnoustrojowego lub cząsteczki organiczne, które kiedyś istniały na Marsie.

Zobacz także: RTV Euro AGD: promocje na produkty Apple - co kupisz taniej?

Źródło: sciencealert.com, sciencedirect.com