Ogromny spadek zysków Intela

Intel poinformował, że czwarty kwartał rozliczeniowy firmy (zakończony 27 grudnia), będzie jednym z najgorszych w jej dotychczasowej działalności. Wszystko dlatego, że w tym czasie zyski firmy drastycznie spadły i osiągnęły poziom niewiele wyższy niż 200 mln dolarów. Również przychody firmy uległy poważnemu uszczupleniu.

O nienajlepszych wynikach Intela informowaliśmy już kilka dni temu. Wtedy to media informowały o poważnych spadkach jeśli chodzi o wszystkie wyniki finansowe firmy. Tym razem bardziej szczegółowe dane pochodzą z oficjalnego raportu, który został właśnie zaprezentowany.

Można się z niego dowiedzieć, że w czwartym kwartale ubiegłego roku zysk netto firmy zmniejszył się o blisko 90%. W stosunku do danych sprzed roku, kiedy to w tym samym okresie zysk wyniósł 2,27 mld dolarów, tym razem jego wysokość to zaledwie 234 mln dolarów. Również przychody na poziomie 8,2 mld dolarów były niższe o 19% w porównaniu z tymi sprzed roku.

Na taki wynik miała wpływ m.in. strata w wysokości 1,1 mld dolarów, jaką poniósł Intel w wyniku nietrafionych inwestycji, m.in. w spółkę Clearwire. W tym samym okresie firma odniosła spory sukces za sprawą swoich procesorów Atom, przeznaczonych głównie do netbooków. Ich sprzedaż przyniosła zyski w wysokości 300 mln dolarów.

Takie wyniki spółki to przede wszystkim efekt trudnej sytuacji ekonomicznej, która w USA rozpoczęła się właśnie w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jednak według dyrektora Intela, Paula Otelliniego, jego firma cały czas dostosowuje się do panującej na rynku sytuacji. Efektem tego jest wchodzenie na coraz to nowe rynki oraz cięcia kosztów, które od 2006 roku dały oszczędności rzędu 3 mld dolarów.