Ohio LinuxFest 2007

Kilka dni temu miało miejsce duże wydarzenie w świecie Free Software i Open Source. LinuxFest 2007, największa konferencja w świecie wolnego oprogramownia odbyła się w Kolumbii w Ohio.

Ohio LinuxFest 2007 ściągnął programistów, entuzjastów i użytkowników wolnego oprogramowania z całego świata. Sponsorami wydarzenia są jedne z najbardziej znanych korporacji z kręgów Linuksa, a wśród nich: Silicon Mechanics, Google, IBM, N2Net, ZenOSS i wiele innych. Przez wszystkie dni konferencji odbyło się wiele wydarzeń, takich jak wykłady na tamat aplikacji antyspamowych, internetowych składnic pakietów, czy kwestii dokumentacji oprogramowania open source. Dla uczestników dostępne były poczęstunki w postaci kawy, pizzy, napojów i przekąsek. Znalazło się nawet miejsce na "after-party" w Sali balowej Hyatt Recency Columbus.

W czasie konferencji nie zabrakło również wypowiedzi najbardziej znanych ludzi w społeczeństwie free software. Max Spevack, lider projektu Fedora, poprowadził dyskusję na temat wpływu Internetu na rozwój wolnego oprogramowania, telekomunikacji oraz gospodarki finansowej największych korporacji zajmujących się dystrybucją komercyjnych systemów Linux.

Roberto Sanchez, jeden z twórców znanej na całym świecie dystrybucji Debian, wyjaśniał jak stworzyć pakiety aplikacji dla systemów wywodzących się z jego projektu. Bradley Kuhn z organizacji Software Freedom Law Center tłumaczył najbardziej kontrowersyjne z problemów prawnych dotyczących licencji wolnego oprogramowania. Phil Robb z Hawlett-Packard podjął temat rozwoju licencji GPL (i nie tylko) w ostatnich latach.

Jednym z najbardziej cenionych gości był sam John Maddog Hall, uważany przez niektórych za nieoficjalnego lidera ruchu open source. John, w czasie licznych konferencji, wypowiadał się z entuzjazmem na temat idei One Laptop Per Child, która, jak twierdzi, znacznie przyczynia się do rozwoju informatycznego w krajach trzeciego świata.


Zobacz również