Okiełznać Winampa

Winamp jest bez wątpienia najbardziej znanym programem do odtwarzania MP3 ... i wszystkich innych typów plików z muzyką. Właściwie nie ma się nad czym rozwodzić - instalujemy, klikamy plik z muzyką - i gra! A gdyby tak poszperać trochę w ustawieniach?


Winamp jest bez wątpienia najbardziej znanym programem do odtwarzania MP3 ... i wszystkich innych typów plików z muzyką. Właściwie nie ma się nad czym rozwodzić - instalujemy, klikamy plik z muzyką - i gra! A gdyby tak poszperać trochę w ustawieniach?

Okiełznać Winampa
Po pierwsze, warto zainstalować polską wersję Winampa. Jak to zrobić?

Potrzebny będzie krążek dołączony do numeru 1/2000 naszego pisma.

Oprócz samego Winampa w wersji 2.50e znajdziesz tam także plik !polish exe (w katalogu mp3\winamp). Skopiuj go do folderu, w którym zainstalowałeś Winamp. Uruchom program. Utworzy on jeden plik, polish.lng, i zakończy działalność. Możesz teraz usunąć plik !polish.exe. Uruchom Winamp, przejdź do Preferences | Setup |Language Pack (jeśli nie wiesz, jak odnaleźć opcje Winampa, kliknij mały przycisk w lewym górnym rogu okna Winampa lub użyj skrótu [Alt F]. Teraz kliknij przycisk English, wybierz plik polish.lng i zamknij okno preferencji. Aby zmiana ustawień była realizowana, musisz zrestartować system.

Lepsza widoczność

Okiełznać Winampa

Zwiększenie rozmiaru czcionki poprawia czytelność listy utworów w Winampie.

Przejdź do okna Preferencje (możesz użyć skrótu [Ctrl P]). Kliknij opcję Widok na panelu w lewej części okna. Możesz wyłączyć różne elementy Winampa, co niekoniecznie musi być dobrym pomysłem - warto natomiast zwiększyć rozmiar czcionki, którą zapisano wyświetlane na liście odgrywanych melodii pozycje (Rozmiar czcionki playlisty).

ID3

Czy wiesz, że za pomocą Winampa można zmieniać opisy zawarte w plikach MP3 (tzw. ID3)? Wystarczy otworzyć plik i użyć kombinacji [Alt 3]. Możesz teraz dodać autora, datę utworzenia i krótki opis, a także wybrać rodzaj muzyki, do którego należy utwór. Po zakończeniu kliknij przycisk Save. Jeśli chcesz usunąć wszystkie dane, wystarczy kliknąć Remove ID3.

Szybkie odgrywanie

Czy istnieje skrót klawiaturowy umożliwiający szybkie otworzenie pliku do odegrania? Tak, ale w przeciwieństwie do innych aplikacji, jest to pojedyncza litera [L].

Dwa razy większy

Jeśli uważasz, że przyciski Winampa są za małe, możesz je powiększyć. Wystarczy użyć kombinacji [Ctrl D]. Teraz wszystko widać wyraźniej, ale za to okna Winampa zajmują sporo powierzchni ekranu. Ponowne użycie [Ctrl D] przywróci poprzedni stan.

Skórka za wyprawkę

Okiełznać Winampa

Utworzenie własnej skórki do Winampa nie jest trudne.

Czy utworzyłeś kiedyś własną skórkę do Winampa? Jeśli masz chwilę czasu, warto spróbować. Do jej przygotowania możesz użyć programu Winamp Skin Maker 1.05 (znajdziesz go na krążku PCWK 1/2000). Najpierw jednak przygotuj rysunek o rozmiarze 275x 116 pikseli (lub większym), który posłuży za tło. Rysunek może zawierać kształty podkreślające elementy okna Winampa - przyciski, ramki itd., a może być po prostu ładnym tłem. Zapisz rysunek w postaci pliku BMP. Możesz przygotować oddzielne rysunki do głównego okna Winampa, Equalizera i okna z listą utworów - jeżeli jednak pracujesz z niezarejestrowaną wersją Skin Makera, to będziesz mógł zapisać skórkę tylko do jednego, głównego okna Winampa (koszt rejestracji wynosi 15 USD).

Uruchom teraz program Winamp Skin Maker. Przejdź do File | Open bitmap. Wybierz przygotowany wcześniej plik. Jeżeli przygotowałeś oddzielne tła do każdego okna Winampa, użyj polecenia File | Load Multiple Bitmap. Teraz wybierz szablon z listy Skin Template. Na początek radzę wybrać Default.

Szablony określają wygląd przycisków, suwaków itp. Możliwe jest utworzenie własnych szablonów, ale to czasochłonna zabawa - skonsultuj się z Pomocą dostępną w programie.

Jeśli użyłeś rysunku o rozmiarach większych niż 275 x 116 pikseli, możesz go przeskalować i dostosować jasność oraz kontrast (zmień wartości w polach Scale, Brightness i Contrast, a następnie użyj przycisku Apply). Możesz także przesuwać rysunek - wystarczy go poruszyć myszą. Gdy dopasowałeś tło, kliknij przycisk Make Skin.

Teraz pozostaje tylko wybrać kolory do poszczególnych elementów. O ile przeznaczenie większości przycisków jest jasne, to warto wspomnieć o przycisku Tools, za pomocą którego można zmienić kolor wykresu w głównym oknie Winampa i tło suwaków w oknie Equalizer. Po kliknięciu przycisku Tools wybierz jedną z dwóch opcji. Niech będzie to Equalizer Graph Editor (w drugiej opcji sposób postępowania jest bardzo podobny). Można zmieniać ręcznie każdy z wyświetlanych odcieni (wystarczy kliknąć go lewym przyciskiem myszy i wybrać kolor z palety), ale łatwiej użyć przycisku Options. Po jego kliknięciu i wybraniu opcji Gradient Fill | EQ Trackbar. Teraz do utworzenia ładnych przejść tonalnych wystarczy wybrać dwa lub trzy kolory "brzegowe".

Na koniec pozostaje jeszcze zapisać projekt w folderze C:\Program Files\Winamp - wybierz File | Save. Teraz można już uruchomić Winampa, przejść do Opcje | Skiny i wybrać nowo utworzoną skórkę.