Okiełznać niebieski promień

Odtwarzacz wideo bez obsługi standardu HD jest dziś skazany na klęskę. Program WinDVD 9 Plus Blu-ray firmy Corel jest najlepszym przykładem produktu, któremu to raczej nie grozi.


Odtwarzacz wideo bez obsługi standardu HD jest dziś skazany na klęskę. Program WinDVD 9 Plus Blu-ray firmy Corel jest najlepszym przykładem produktu, któremu to raczej nie grozi.

Okiełznać niebieski promień

Za pomocą specjalnego narzędzia WinDVD High-definition Advisor sprawdzisz, czy twój komputer jest przygotowany do odtwarzania filmów HD.

Po wykupieniu producenta WinDVD, firmy Ulead, przez Corela, było oczywiste, że rozwój jednego z najpopularniejszych na rynku programowych odtwarzaczy DVD będzie kontynuowany. Mamy przed sobą jego kolejne wydanie, tym razem edycję Plus z dopiskiem Blu-ray, oznaczającym obsługę standardu wideo High Definition. Oczywiście, posiadacze filmów w konkurencyjnym do niedawna formacie HD DVD nie będą poszkodowani. WinDVD 9 Plus bez problemu je odtworzy, jak również materiały zarejestrowane najnowszymi kamerami standardu AVCHD.

Nowe oblicze - interfejs graficzny

WinDVD 9 Plus Blu-ray został wyraźnie odświeżony. Nowoczesna stylistyka to oczywiście nie wszystko. Zoptymalizowano również system sterowania odtwarzaczem, który stał się bardziej intuicyjny. Program możesz szybko przełączyć na tryb kompaktowy i w ten sposób schować zbędne przyciski, zostawiając tylko ekran z filmem. Tak samo prosto ustawisz tryb pełnoekranowy.

W programie zastosowano wiele ciekawych rozwiązań, również z myślą o użytkownikach, którzy jeszcze nie mają dostępu do filmów HD. Jednym z nich jest mechanizm skalowania obrazu All2HD, dzięki któremu filmy zapisane na standardowych krążkach DVD wyświetlają się w lepszej jakości. Warto również wspomnieć o automatycznym skalowaniu obrazu w zależności od rozdzielczości oraz częstotliwości odświeżania monitora. W wypadku bardziej dynamicznych scen przydaje się technologia usuwania przeplotu. Dzięki funkcji Digital Natural Motion obraz jest zawsze płynny - program wykrywa liczbę klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy i w razie potrzeby dokonuje kompensacji. WinDVD 9 Plus Blu-ray polepszy jakość nagrania w niższej rozdzielczości i zniweluje ich typowe zakłócenia. Używa do tego specjalnych filtrów o nazwie De-snow oraz De-block. Pierwszy zajmuje się redukcją cyfrowego szumu, zaś zadaniem drugiego jest eliminacja artefaktów pojawiających się w obrazie poddanym dużej kompresji.

Mnogość dodatków

Okiełznać niebieski promień

Elegancki grafitowy interfejs oraz zoptymalizowany system nawigacji to nowe oblicze WinDVD.

Najnowsza wersja odtwarzacza WinDVD jest przepełniona pożytecznymi dodatkami. Wystarczy wspomnieć chociażby o błyskawicznej powtórce pominiętej sceny lub ulubionego fragmentu filmu, aktywowanej skrótem klawiszowym [Ctrl B]. Udoskonalono także funkcję przechwytywania obrazu, wzbogacając ją o obsługę klipów wideo. Dzięki opcji QuickClip program zapamięta wybrany fragment filmu, dzięki czemu będziesz mógł go udostępnić innym użytkownikom przez Internet. Posiadacze przenośnych komputerów, zależni często od wydajności wbudowanej baterii, docenią zapewne funkcję TimeStretch, która dostosowuje prędkość odtwarzania filmu, aby można go było obejrzeć w całości przed całkowitym rozładowaniem baterii.

Jeśli zamierzasz oglądać na swoim komputerze filmy w jakości HD, dobrze mieć pewność, że sprzęt jest do tego dobrze przygotowany. Możesz to szybko sprawdzić dzięki specjalnemu dodatkowi o nazwie WinDVD High-Definition Advisor. Narzędzie, dostępne bezpłatnie na stronie internetowej producenta, analizuje konfigurację sprzętu oraz oprogramowania i na tej podstawie ocenia, czy będziesz mógł się cieszyć obrazem wysokiej jakości.

WinDVD High-Definition Advisor dostępny jest do systemów Windows Vista oraz Windows XP z dodatkiem Service Pack 2.

Informacje Corel

http://www.corel.com

Cena 79 euro