Okiełznaj swój router

Domowy router pełni funkcję bramy internetowej, która umożliwia współdzielenie łącza internetowego między komputery i inne urządzenia, tworząc lokalną sieć przewodową lub bezprzewodową w standardzie 802.11 b / g / n. Dobór odpowiedniego urządzenia nie jest sprawą łatwą, zatem w artykule omówimy najważniejsze funkcje, jakie oferują współczesne routery. Podpowiadamy, kiedy wybrać urządzenie od dostawcy internetu, a kiedy kupić router w sklepie.


W sprzedaży dostępnych jest wiele routerów do użytku w domu i małej firmie. Najpopularniejsze urządzenia to wyposażone w moduł Wi-Fi, który umożliwia utworzenie sieci bezprzewodowej dla komputerów, tabletów i innych urządzeń podłączanych do internetu.

Okiełznaj swój router

Zasadniczy podział sprowadza routery do dwóch grup. Urządzenia xDSL wyposażone są w wejście WAN (internetowe) w standardzie RJ-45, ale nie mają wbudowanego modemu internetowego. Tego typu routery stosowane są w sieciach kablowych, osiedlowych sieciach radiowych, ale także w wypadku internetu dostarczanego liniami telefonicznymi, o ile modem wyposażono w takie właśnie wejście. Drugą grupę stanowią routery ADSL / VDSL2 z modemem szerokopasmowymv, do podłączenia internetu przez interfejs RJ-11 i zwykły kabel telefoniczny. Tego typu urządzenie z powodzeniem może zastąpić modem dostarczony przez operatora takiej usługi jak neostrada (Orange) czy Szybki internet (Netia).

W zależności od modelu urządzenia modem ADSL może pracować w standardzie Annex A (łącza analogowe POTS) lub Annex B (łącza cyfrowe ISDN). Może mieć dodatkowe gniazda WAN, np. w celu podłączenia dwóch łączy internetowych jednocześnie lub mobilnego internetu z wykorzystaniem modemu 3G na złączu USB.

Okiełznaj swój router

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na liczbę oraz typ portów LAN, które umożliwiają podłączenie komputerów kablem typu Ethernet. Zazwyczaj w domowych routerach są cztery gniazda RJ-45, pracujące z prędkością 100 Mb/s lub 1 Gb/s (droższe urządzenia). Wbudowany punkt dostępowy Wi-Fi pozwala utworzyć sieć bezprzewodową i podłączać komputery do sieci bez użycia kabli, o czym za chwilę.

Własny czy od operatora

Zamawiając usługę dostępową, możesz otrzymać od jej operatora potrzebny sprzęt – modem ADSL / VDSL2 lub kablowy, router Wi-Fi z modemem czy inne urządzenie, które pozwoli na korzystanie z dodatkowych funkcji i usług telekomunikacyjnych, np. telewizji czy telefonii internetowej. Aby mieć dostęp do sieci, nie musisz więc wydawać dodatkowych pieniędzy.

Jeśli dostawca usługi udostępnia tylko modem, trzeba samodzielnie kupić router, aby mieć możliwość stworzenia domowej sieci bezprzewodowej i współdzielenia internetu między wszystkie swoje urządzenia (komputer, tablet, smartfon itp). Zwróć również uwagę, że zakup urządzenia w sklepie może być korzystniejszy finansowo niż jego zakup lub dzierżawa od operatora. Zdarza się, że dostawcy usług udostępniają najbardziej funkcjonalne routery wyłącznie w wyższych planach abonamentowych. W wypadku tańszych usług oferta nierzadko obejmuje gorszy lub nawet przestarzały sprzęt.

Za zakupem routera na własność przemawia możliwość samodzielnego wyboru urządzenia. Oferta tego typu jest sprzętu szeroka, a do najpopularniejszych marek dla użytkowników domowych należą TP-Link, Linksys (przejęty niedawno przez Belkina), DrayTek, D-Link, Netgear czy FRITZBox! Możesz wybrać nowoczesne urządzenie, które obsługuje najnowsze standardy, np. 802.11 n zapewniający transmisję danych z szybkością 300, a nawet 450 Mb/s, ma możliwość wymiany anten, aby uzyskać lepszy zasięg sieci Wi-Fi, oferuje więcej funkcji użytkowych a nawet pozwala na wgranie alternatywnego oprogramowania.

Okiełznaj swój router

Ceny najtańszych urządzeń rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale za najlepiej wyposażone, najbardziej funkcjonalne modele kosztują nawet powyżej 800 złotych. Topowy model FRITZ!Box 7390 ma wbudowany modem VDSL2 i ADSL2+ do internetu dostarczanego kablem telefonicznym, port WAN Ethernet do łączy kablowych i sieci osiedlowych oraz dodatkowy port USB, który pozwala podłączyć zewnętrzny modem 3G / LTE do internetu mobilnego. Dzięki tym funkcjom FRITZ!Box 7390 jest uniwersalnym routerem, którego nie odłożysz na półkę, nawet jeśli zmienisz swojego operatora internetu. Oprócz funkcji podstawowych dla tej klasy routerów urządzenie wyposażono w możliwość podłączenia aparatów analogowych i ISDN w celu wykonywania połączeń internetowych (VoIP). FRITZ!Box 7390 ma wbudowaną stację bazową DECT, która obsługuje bezprzewodowe słuchawki, funkcję sekretarki z pięcioma skrzynkami głosowymi oraz zintegrowany faks z funkcją wysyłania dokumentów na skrzynkę e-mail.

Okiełznaj swój router