"Okiem strobisty. Błyskotliwy poradnik fotograficzny" - recenzja

"Okiem strobisty. Błyskotliwy poradnik fotograficzny" to zbiór 49 inspirujących zdjęć wykonanych przy pomocy sztucznego oświetlenia. Zeke Kamm, współtwórca popularnego bloga Strobist, w przystępny sposób prezentuje ciekawe pomysły na oświetlenie różnego typu kadrów. Zamieszone w książce fotografie robią wrażenie, a sposób wykonania niektórych z niech naprawdę zaskakuje.

Tytuł: Okiem Strobisty. Błyskotliwy poradnik fotograficzny

Autor: Zeke Kamm

Wydawnictwo: Galaktyka

ISBN: 978-83-7579-157-0

Rok wydania: 2011

Format: 178 x 119

Ilość stron: 112

Oprawa: miękka

Cena: 17,90 zł

Plusy:

- nietypowy format

- ciekawe dobór fotografii

- starannie opracowane schematy

Minusy:

- znaczących brak

Pierwszym, co rzuca się w oczy po wzięciu do ręki książki "Okiem strobisty. Błyskotliwy poradnik fotograficzny" jest jej nietypowy format. Mała książeczka zupełnie nie przypomina większości znanych mi pozycji dotyczących fotografii. Początkowo myślałem, że publikowanie zdjęć w takich rozmiarach nie jest zbyt dobrym pomysłem, jednak dość szybko zweryfikowałem swoje podglądy w tej kwestii. Wysoka jakość druku oraz staranny dobór fotografii powodują, że książkę ogląda się bardzo przyjemnie. No właśnie...ogląda.

"Okiem strobisty" to bardziej album ze zdjęciami niż typowy poradnik. Oczywiście każde zdjęcie jest opisane, ale są to zazwyczaj jedynie 3-4 zdania. Braki w treści "pisanej" nadrabiają schematy. W szczegółowy sposób przedstawiono na nich rozmieszczenie poszczególnych elementów przy fotografowaniu danego kadru. Każdy schemat jest dodatkowo opisany, także nikt nie będzie miał problemów z jego właściwym odczytaniem.

Zobacz również:

  • Tanie linie lotnicze - strony ekonomicznych przewoźników w Polsce
  • World of Warcraft: Vol’jin. Cienie hordy - książka już w sprzedaży

Fotografie zamieszczone w książce są autorstwa kilkudziesięciu różnych osób. Różnią się między sobą tematyką oraz sposobem oświetlenia. Niektóre z nich zostały wykonane wyłącznie przy użyciu jednej lampy błyskowej lub nawet reflektora budowlanego. Inne natomiast zostały zrobione przy wsparciu całego zestawu lamp i akcesoriów oświetleniowych.

Książkę otwiera zdjęcie pięknego oliwkowego Astona Martina GT Zagato. I od razu niespodzianka. Fotografię auta wartego około 5 milionów dolarów wykonano oświetleniem kosztującym 20 dolarów. Takich ciekawostek jest w całej książce dużo więcej. Jak się okazuje, fotografie, których wykonanie na pierwszy rzut oka wydaje się być niezwykle pracochłonne i kosztowe, zostały zrobione przy pomocy jednej lampy błyskowej. Wystarczy jedynie dobry pomysł i odrobina umiejętności.

Książkę "Okiem strobisty. Błyskotliwy poradnik fotograficzny" należy potraktować przede wszystkim jako inspirację. Nie dowiemy się z niej jak posługiwać się lampami błyskowymi i jak za ich pomocą wykonywać konkretne typy zdjęć. Początkujący fotografie znajdą tu jednak pomysły i sugestie, które mogą znacząco urozmaicić ich zdjęcia.

Przekonają się również, że do wykonania pięknego zdjęcia nie potrzeba wcale specjalistycznego, drogiego sprzętu. Ja się przekonałem i w najbliższym czasie zamierzam osobiście wypróbować kilka pomysłów zaczerpniętych z książki.