Okna mają głos

IBM opracował uaktualnioną wersję aplikacji ViaVoice służącej do rozpoznawania głosu.

IBM Voice Systems przygotowało ósmą już wersję aplikacji ViaVoice, służącej do rozpoznawania głosu i dźwiękowego sterowania komputerem. Firma poinformowała, iż produkt dostępny będzie w sprzedaży od 5 września. Tworząc najnowszą wersję oprogramowania, projektanci skupili się głównie na możliwościach wydawania komputerowi "głosowych" komend. Używając opcji ViaVoice Document, można na przykład podyktować wiadomość, która będzie przesłana faxem. Dostępna w systemie opcja makr pozwala użytkownikom utworzyć zestaw własnych komend głosowych, za pomocą których będziemy obsługiwać Windows głosem, zamiast myszką. W ViaVoice numer 8 dodano także wsparcie dla mikrofonów podłączanych do komputerów poprzez złącze USB.

Dotąd oprogramowanie ViaVoice zajmuje 3. miejsce na rynku programów do rozpoznawania głosu (21% rynku). Na pierwszym i drugim miejscu plasują się produkty firmy Lernout & Hauspie - Dragon NaturallySpeaking oraz VoiceXpress, które opanowały odpowiednio 40% i 36% rynku. W tym miesiącu L&H wydał wersję NaturallySpeaking 5.0 z nowym interfejsem użytkownika.

Minimalne wymagania sprzętowe ViaVoice zależą od wersji programu oraz od systemu operacyjnego stosowanego przez użytkownika. ViaVoice Windows Pro Edition działająca w najnowszym systemie operacyjnym Microsoft Windows Millennium potrzebuje procesora 600 MHz oraz 510 MB pamięci na twardym dysku. Natomiast ViaVoice Personal Edition wymaga komputera z procesorem 266 MHz i 460 MB wolnej pamięci na twardym dysku.


Zobacz również