Okna na pilota

Dzięki uproszczeniu interfejsu Windows komputery osobiste mają przeistoczyć się w centra domowej rozrywki. Podczas konferencji WinHEC Microsoft przedstawił plany rozwoju systemu operacyjnego w wersjach "rozrywkowej" i korporacyjnej.

Dzięki uproszczeniu interfejsu Windows komputery osobiste mają przeistoczyć się w centra domowej rozrywki. Podczas konferencji WinHEC Microsoft przedstawił plany rozwoju systemu operacyjnego w wersjach "rozrywkowej" i korporacyjnej.

Freestyle - po menu Windows będzie można poruszać się, wybierając klawisze na pilocie zdalnego sterowania.

Freestyle - po menu Windows będzie można poruszać się, wybierając klawisze na pilocie zdalnego sterowania.

O ile TechED jest konferencją skierowaną przede wszystkim do programistów, o tyle WinHEC, czyli Windows Hardware Engineering Conference, odwiedzają głównie producenci sprzętu związani z Microsoftem. W tym roku zapewne zmartwiły ich wiadomości o opóźnieniach nowych wersji Windows - później ukażą się zarówno Longhorn, następca obecnego Windows XP, jak i .Net Server. Pocieszeniem mogą być najnowsze informacje ujawnione przez Microsoft na temat przyszłości Windows. Gates widzi Windows już nie tylko jako platformę aplikacji dla PC, lecz także jako serce domowego centrum rozrywki.

Poślizg .Net Server i Longhorn

Zapowiadany na połowę tego roku system .Net Server ostatecznie trafi na rynek nie wcześniej niż w 2003 r. Ma za to mieć więcej funkcji niż pierwotnie planowano. Do zaawansowanych wersji .Net Enterprise Server i .Net Datacenter Server zostanie wprowadzona obsługa technologii NUMA (Non-Uniform Memory Access), wykorzystywanej dotychczas przede wszystkim w wysoko wydajnych rozwiązaniach uniksowych. Umożliwi to obsługę przez jedną instancję systemu operacyjnego konfiguracji składających się nie z kilku czy kilkunastu procesorów, ale kilkudziesięciu, a nawet kilkuset.

.Net Server ma też zawierać inne usprawnienia w dziedzinie obsługi sprzętu. Według zapewnień Microsoftu, już pierwsza wersja systemu będzie oferować możliwość rozbudowywania pamięci bez konieczności wstrzymywania pracy serwera. Firma pracuje też nad nową aplikacją zarządzającą iBIG, która umożliwi równoległe instalowanie tego samego oprogramowania na wielu serwerach.

Później niż zapowiadano ma trafić na rynek następca Windows XP - system znany pod roboczą nazwą Longhorn. Według nowego harmonogramu premiera jest spodziewana najwcześniej w drugiej połowie 2004 r. Spowodowane jest to faktem, że Longhorn, pierwotnie planowany jako nieznaczna aktualizacja Windows XP, w rzeczywistości ma być gruntownie zmienionym systemem operacyjnym. Microsoft chce, by system oferował zestaw funkcji niezbędnych do wykorzystania go nie tylko do pracy z tradycyjnymi aplikacjami, ale również do stworzenia na jego podstawie domowego centrum rozrywki multimedialnej i domowego serwera obsługującego różnorodny sprzęt elektroniczny.

Niektóre z technologii, które docelowo ma zawierać Longhorn, znajdą się w pierwszym zestawie poprawek dla Windows XP (jego udostępnienie jest zapowiadane na połowę br.). Service Pack 1 wzbogaci Windows XP m.in. w możliwość pracy na urządzeniach Miry (o nich poniżej) oraz w interfejs Freestyle, ustanawiający nowy sposób dostępu do plików i danych multimedialnych.

Freestyle ma być interfejsem, do obsługi którego nie będą potrzebne ani myszka, ani klawiatura. Operacje - uruchamianie programów, wybór plików itp. - można będzie wykonywać za pomocą bezprzewodowego pilota. Z Freestyle łączy się idea podłączania komputera osobistego i innych urządzeń elektronicznych, wyposażonych w Windows XP - domowego zestawu audio-wideo. Ma on współpracować z technologiami Windows Media, umożliwiając m.in. nagrywanie programów telewizyjnych w formie cyfrowej na dyskach komputera.

Stosujcie IPv6!

Jedną z najważniejszych nowości Service Pack 1 dla Windows XP będzie wzbogacenie systemu w obsługę protokołu IP w wersji szóstej. "Potrzebujemy waszej pomocy. Współpracujcie z administratorami nad implementacją IPv6 w waszych sieciach. Dodajcie obsługę tego protokołu do wszystkich tworzonych rozwiązań" - apelował do uczestników konferencji Mike Shappell, kierujący zespołem, odpowiedzialnym za rozwój usług sieciowych Windows. W okresie przejściowym do pełnej migracji do sieci IPv6 proponuje on tunelowanie ramek IPv6 z wykorzystaniem IPv4.

Zdaniem M. Shappella translacja NAT, stosowana obecnie jako panaceum na brak adresów IPv4, jest źródłem wielu problemów. Stanowi ona przeszkodę w realizacji bezpośredniej komunikacji multimedialnej między użytkownikami sieci. Uniemożliwia też współdzielenie danych w trybie peer-to-peer pomiędzy różnymi sieciami. A ulepszona obsługa tej komunikacji to jedno z najważniejszych usprawnień, które Microsoft planuje wprowadzić do kolejnych wersji Windows.

Firma opracowała nowy protokół PNRP (Peer Name Resolution Protocol), który ma stanowić odpowiednik DNS, nie wymagający jednocześnie przechowywania wpisów na centralnych serwerach. Stosując PNRP, użytkownik będzie mógł wyszukiwać komputery i udostępniane za ich pośrednictwem dane, korzystając z informacji przechowywanych... na innych komputerach wyposażonych w obsługę tego protokołu. Możliwe będzie zastosowanie dedykowanych serwerów PNRP, ale nie będzie to niezbędne do poprawnego odnajdowania informacji.

Królewska technologia medialna

Terminarz Microsoftu

Terminarz Microsoftu

Pod koniec br. Microsoft zamierza udostępnić nową wersję Windows Media Playera oraz związanych z nią technologii kodowania i dekodowania dźwięku i wideo. Zestaw tych technologii, o roboczej nazwie Corona, umożliwi systemowi Windows obsługę lepszych jakościowo przekazów multimedialnych. Nowy format Windows Media Audio Professional pozwoli na zapisywanie i odtwarzanie na PC dźwięku sześciokanałowego (odpowiednik Dolby Digital), umożliwiając jego kompresję do 128 Kb/s. Standard Dolby Digital wymaga obecnie pasma 384 Kb/s.

Jednocześnie przy zapisie dźwięku dwukanałowego WMA Professional będzie wymagać 20% mniej przestrzeni dyskowej niż zapisywany z identyczną jakością plik w formacie WMA 8. Podobne ulepszenia kompresji będą oferowane przez kodeki wideo.

Partnerzy mają głos

Oprócz Microsoftu w WinHEC biorą udział liczni partnerzy firmy. Podczas konferencji organizacja Arapahoe Work Group zaprezentowała wstępną specyfikację szeregowego interfejsu Arapahoe (3GIO). Przedstawiła ją do akceptacji komitetowi PCI-SIG (PCI Special Interest Group). Oficjalna nazwa nowego złącza ma brzmieć "PCI Express", a jego ostateczna, otwarta specyfikacja 1.0 ma być udostępniona po 60-dniowym okresie testów.

Obecny na konferencji Paul Otellini, prezes Intela, poinformował o produkcji prototypów procesorów nowej generacji, znanych pod roboczą nazwą Banias. Układy te, przeznaczone do zastosowania w lub serwerach typu blade, mają trafić na rynek na początku przyszłego roku. Układy Banias mają nową architekturę, umożliwiającą m.in. wyłączanie nie wykorzystywanych bloków funkcjonalnych (co ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię). Wyposażone będą w zintegrowany interfejs bezprzewodowy IEEE 802.11b.

Paul Otellini zaprezentował także płytki krzemowe, zawierające prototypowe wersje 64-bitowego procesora Madison (trzecia gene-racja Itanium). Premiera rynkowa ma nastąpić w 2003 r. Wytwarzany w technologii 0,13 µm układ zawiera 500 mln tranzystorów i 6 MB zintegrowanej pamięci podręcznej. Wcześniej, w połowie tego roku, do sprzedaży trafi procesor McKinley, wytwarzany w technologii 0,18 µm i zawierający 220 mln tranzystorów.

AMD, konkurent Intela, zaprezentował nowej generacji procesory Athlon XP Mobile (Thoroughbred) 1400+ i 1500+ przeznaczone dla komputerów przenośnych. Są to pierwsze układy AMD, wytwarzane w technologii 0,13 µm. W najbliższych miesiącach firma zapowiada wprowadzenie kolejnych, wydajniejszych wersji tych układów: 1600+ i 1700+. Zgodnie z polityką AMD, oznaczenia procesorów mają określać ich wydajność w porównaniu z układami intelowskimi.

Przedstawiciele AMD zapowiedzieli, że wycofuje się on z wytwarzania procesorów Duron, które wprowadzono 2 lata temu jako konkurencja dla procesorów Intel Celeron.