Okna w pełni medialne

Windows XP w wersji Media Center Edition jest na rynku od trzech lat, jednak do tej pory nie zrobił wielkiej kariery. Złożyło się na to wiele przyczyn, wśród których wymienić należy przede wszystkim małą dostępność sprzętu, który można w pełni wykorzystać, instalując MCE, jak i słabą promocję.


Windows XP w wersji Media Center Edition jest na rynku od trzech lat, jednak do tej pory nie zrobił wielkiej kariery. Złożyło się na to wiele przyczyn, wśród których wymienić należy przede wszystkim małą dostępność sprzętu, który można w pełni wykorzystać, instalując MCE, jak i słabą promocję.

Przedstawiona niedawno wersja Windows XP Media Center Edition 2005 ma dużą szansę zmienić sytuację. Przede wszystkim Microsoft zaczął traktować WMC jako najbardziej rozbudowaną wersję systemu XP. Choć na pierwszy rzut oka system nie zmienił się wyraźnie, stanowi jednak połączenie dotychczasowej wersji Professional z częścią pakietu Plus! oraz rozbudowanym programem Media Center.

Od czasu prezentacji pierwszej wersji w 2002 roku zdecydowanie zwiększyła się liczba komputerów służących jako centra domowej rozrywki. Znaczna część z nich zajęła miejsce magnetowidów VHS, czy też samodzielnych odtwarzaczy DVD, podłączonych do telewizora. Nic dziwnego, że Microsoft uczynił niemal wszystko, aby korzystanie z nowego systemu przypominało obsługę dotychczas wykorzystywanych urządzeń.

Komputer w pigułce

Okna w pełni medialne

Jednym z pierwszych komputerów przenośnych z Windows XP Media Center Edition 2005 na polskim rynku będzie Acer Aspire 9500. Wyposażony w procesor Pentium M 760 i tuner TV LifeView FlyTV Platinum33 mini jest szybki i nowoczesny.

Oczywiście tak było na rynku amerykańskim i w znacznie mniejszym stopniu w Europie Zachodniej. Natomiast w Polsce Media Center Edition praktycznie nie istniał. Składało się na to wiele czynników, głównie brak polskiej wersji językowej, brak usług dostępnych dla polskiego użytkownika, czy wreszcie brak komputerów z preinstalowanym Windows XP Media Center Edition. Teraz, po premierze polskiej wersji językowej, która odbyła się w połowie września, należy się spodziewać znacznego zwiększenia popularności w pełni multimedialnej wersji okien. Wpłynie na to zarówno niewiele, bo jedynie o 80 zł wyższa cena systemu, przygotowanie bogatej oferty regionalnej, jak i promowanie nowego systemu przez takie firmy, jak Optimus, Acer, Vobis czy Maxdata.

Nie bez znaczenia jest również to, że od początku obecnego wieku obserwujemy wzrost popularności wszelkiego rodzaju małych komputerów, czasem niewiele większych od pudełka na buty. Tego rodzaju produkty oferują m.in. Shuttle, IWill, AOpen czy MSI i często oprócz wyposażenia typowo pecetowego maszyny te zawierają odbiorniki radiowe i telewizyjne, odtwarzacze muzyki i filmów, a także wiele innych.

Bardziej zaawansowani użytkownicy sami budują miniaturowe komputery, a przyczynia się do tego zarówno duża wydajność nowych komponentów, takich jak procesory czy karty graficzne, jak i duże zainteresowanie firm wszelkiego rodzaju wydajnymi rozwiązaniami chłodzącymi. Pozwalają one nie tylko na skuteczne odprowadzanie ciepła, ale również potrafią pracować niemal bezgłośnie, co jest istotną zaletą w wypadku komputerów "salonowych".

Prosta obsługa

Okna w pełni medialne

Najciekawsze funkcje Media Center Edition 2005 związane są z obsługą odbiorników telewizyjnych. Polskie menu będzie bez wątpienia dużym ułatwieniem dla nowych użytkowników systemu.

Aby Windows XP Media Center Edition zyskał większą popularność, Microsoft dopracował kilka szczegółów. Przede wszystkim obsługa komputera z tym systemem musi być bardziej intuicyjna i nie powinna wymagać rozbudowanej wiedzy. Komputerem można więc sterować przy użyciu tradycyjnej myszy i klawiatury, jednak większą część zadań, związanych zwłaszcza z centrum multimedialnym, łatwiej wykonać, posługując się specjalnie zaprojektowanym pilotem. Ma on formę zbliżoną do pilotów sterujących magnetowidami i innym urządzeniami audio/wideo, a różni się od nich minidżojstikiem do nawigacji i wybierania poszczególnych opcji.

Skonfigurowanie systemu i aplikacji Media Center do działania nie jest trudne i polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań. Tym samym Microsoft próbuje ograniczyć ryzyko niewłaściwego skonfigurowania systemu.

Producent wykorzystał też technikę automatycznego podsuwania użytkownikowi ostatnio używanych dokumentów - system zapamiętuje informacje o częstotliwości korzystania z poszczególnych funkcji i na listach zapewniających do nich dostęp wyświetla odpowiednie odnośniki na początku. Pozornie to niewielkie udogodnienie, ale użytkownik szybko się przyzwyczaja i docenia zalety rozwiązania.

Poprawione możliwości

Okna w pełni medialne

Nowe programy w Windows Media Center zgrupowane są w Windows Digital Media Enhancements. Wszystkie stanowią nakładki na odtwarzacz Windows Media Player, zwiększające jego możliwości.

Choć użytkownicy poprzednich wersji przeważnie byli zadowoleni z oferowanych przez system możliwości dodatkowych, Microsoft wprowadził kilka istotnych nowości. Korzystający z Media Center Edition 2004 poważniejszych zmian domagali się jedynie w części związanej z odbiorem sygnału telewizyjnego, w tym poprawy jakości obrazu. Rzeczywiście poprzednia wersja korzystała z algorytmów dekodowania odbieranego sygnału telewizyjnego z szybkością do 6 Mb/s. Wystarczało to do zapewnienia dobrej jakości obrazu w programach o małej dynamice, natomiast w relacjach sportowych czy filmach akcji pojawiało się smużenie.

W nowej wersji MCE 2005 usprawniono te algorytmy, zwiększając wydajność o 50 procent. Lepsze jest dekodowanie MPEG-2, dlatego spadła liczba zniekształceń obrazu, tzw. artefaktów. Oczywiście Media Center Edition 2005 obsługuje sygnał wideo 720p i 1080i w rzeczywistej rozdzielczości.

Drugą istotną zmianą jest obsługa dwóch kart telewizyjnych, dzięki czemu można oglądać jeden program, a nagrywać drugi. Takiej funkcji brakuje większości zwykłych odbiorników TV i może ona zwiększyć popularność systemu. Windows XP Media Center Edtion 2005 umożliwia nagrywanie zarejestrowanych programów telewizyjnych na płytach DVD. MCE 2005 obsługuje również standard HDTV.

Ponadto system oferuje wiele możliwości typowych dla tradycyjnych pecetów: uproszczone zarządzanie nagraniami muzycznymi, pokazami zdjęć z aparatów cyfrowych i nagrań z amatorskich kamer wideo, wykonywanie kopii tych danych do archiwum bądź w celu podzielenia się ze znajomymi.

Dodatki

Okna w pełni medialne

Konfiguracja programu Media Center odbywa się za pomocą kreatora, w którym trzeba odpowiedzieć na proste pytania.

Po bliższym przyjrzeniu się systemowi można znaleźć w nim nową grupę programów, Windows Digital Media Enhancements. Zapewnia dostęp do czterech kolejnych aplikacji. Wśród nich znajdujemy niezbyt szybkie narzędzie do konwersji plików audio na format WMA - Windows Audio Converter, program do tworzenia etykiet na płyty CD/DVD - Windows CD Label Maker, skórkę do Windows Media Player, przemieniającą go w szafę grającą - Windows Party Mode oraz Windows Dancer. Ta ostatnia prezentuje na pierwszym planie animowaną postać poruszającą się w rytm muzyki odtwarzanej przez system.

Microsoft umożliwił pobieranie z odpowiedniego serwera internetowego dodatkowych postaci do tego programu, które mogą "tańczyć" przy innego rodzaju muzyce. Niestety, w czasie testów pobierany plik z nowymi postaciami był większy, niż przewidywał producent, a jednocześnie uszkodzony, co uniemożliwiło lepszą zabawę.

Jedynie Windows XP Media Center Edition 2005 zawiera najnowszą wersję Windows Media Player 10, którą od niedawna mogą pobrać wyłącznie legalni użytkownicy systemów Windows.

Okna w pełni medialne

Dodatkowe ustawienia Media Center znajdziemy po wybraniu ostatniej karty. Przejrzenie wszystkich opcji zabiera trochę czasu, jednak są sensownie pogrupowane i zapewniają szybkie rozwiązanie ewentualnego problemu.

Wśród innych nowości systemu MCE 2005 znajdziemy nowe tematy kolorystyczne, dostępne uprzednio w pakiecie Plus!: Akwarium, Da Vinci, Nature, Space. Najpopularniejszy wygaszacz ekranu, Akwarium, wzbogacono, dodając bardziej kolorowe rybki. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z wygaszacza My Pictures Premium. Wyświetla on zdjęcia zebrane w katalogu Moje obrazy w postaci animowanych prezentacji. Jego dodatkową cechą jest odtwarzanie muzyki w tle.

W nowym systemie został nieco rozbudowany Movie Maker 2.1, który pozwala na nagrywanie własnych filmów na płytach DVD - funkcja oferowana jedynie w tej wersji Windows. Ponadto wzbogacono listę efektów przejścia, z których można skorzystać w czasie edycji filmów w tym programie. Movie Maker może być uruchamiany zarówno z głównego programu Media Center, jak i osobno, jak zwykła aplikacja.

Uproszczona instalacja?

Okna w pełni medialne

Windows Dancer to ciekawy program, który wyświetla animowaną postać tańczącą w rytm muzyki. Szkoda, że standardowo jest tylko jedna, ale dodatkowe można pobrać z Internetu.

Windows XP Media Center Edition 2005 to właściwie Windows XP z drugim zbiorem poprawek (SP2) oraz kilkoma dodatkowymi programami. Instalacja jest podobna, jak zwykłego XP, co ma swoje zalety, ale i wady. Po jej zakończeniu naszym oczom ukazuje się Windows XP z nową tapetą i interfejsem graficznym nieco zbliżonym do Windows Vista. Jedyną różnicą w menu Start jest ikona Media Center. Aby z niej skorzystać, należy przeprowadzić dość prostą konfigurację.

Okna w pełni medialne

Jak przystało na komputer podłączony do głównego telewizora w domu, wygaszacz ekranu jest tak śliczny, że można przed nim siedzieć godzinami, podziwiając urodę animowanych rybek.

Teoretycznie do Media Center przygotowywane są odrębne sterowniki, przynajmniej przez niektórych producentów sprzętu, ale można również skorzystać ze sterowników Windows XP, jeśli są zgodne z modelem WDM (Windows Driver Model).

Nie oznacza to jednak, że bez problemu można skorzystać z systemu na dowolnym składaku. Przeprowadziliśmy kilka prób zainstalowania go na komputerach z dwoma różnymi chipsetami (NVIDIA i VIA) oraz z trzema różnymi tunerami TV (z układami Brooktree 848 oraz Philips SA7131). Mimo że tunery instalowały się prawidłowo w systemie i można było oglądać TV, korzystając z odpowiedniego oprogramowania, Media Center nie potrafił ich prawidłowo obsłużyć.

Kolejny problem, na który się natknęliśmy, to brak jakichkolwiek narzędzi do strojenia tunera TV. Niestety, w Polsce, gdzie sygnał przesyłany drogą radiową, jak też w sieciach telewizji kablowej jest zazwyczaj bardzo słaby, takie wyposażenie odbiornika jest niezbędne.

Przewodnik po kanałach

Okna w pełni medialne

Na zdjęciu komputer wygląda bardzo ładnie i przypomina tradycyjne urządzenia audio-wideo. Szkoda, że musimy go oplątać kablami umożliwiającymi korzystanie z bezprzewodowej klawiatury, myszy lub pilota.

Po raz pierwszy Windows XP Media Center Edition dostępny będzie w 30 językach. Jednak przygotowywanie każdej wersji językowej trwa dość długo, bo oprócz lokalizowania dodatkowych programów w systemie trzeba zapewnić współpracę firm sprzedających nagrania dźwiękowe i filmy (o czym niżej), a także opracować elektroniczny przewodnik po programach (EPG - Electronic Program Guide). Ułatwia on wyszukiwanie pozycji w programie telewizyjnym i nagrywanie ich.

Co więcej - z Windows XP Media Center można kupować w internetowych sklepach muzycznych i filmowych. Nie wszystkie są dostępne dla użytkowników poza USA, dlatego Microsoft musiał na lokalnych rynkach (w tym również w Polsce) nawiązać współpracę z e-sklepami. Nie znamy jeszcze nazw firm czy serwisów, z których propozycji będzie można skorzystać, ale na pewno znajdą się wśród nich największe stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, czołowe portale internetowe, sklepy muzyczne, księgarnie oraz różnego rodzaju serwisy specjalistyczne. Miejmy nadzieję, że polskie przewodniki po programach TV pojawią się wraz z premierą systemu lub wkrótce po niej.

Sprzęt jak każdy inny?

Konfiguracja sprzętowa peceta Media Center teoretycznie nie różni się od konfiguracji nowszych maszyn. A jednak decydując się na ten system, warto przemyśleć kupno któregoś z komputerów z Media Center Edition 2005, np. Digital MX firmy Vobis, oferowanych w kilku różnych konfiguracjach i cenach. Ich cechą wspólną jest obudowa przypominająca urządzenie elektroniki użytkowej oraz dołączana w zestawie bezprzewodowa klawiatura i pilot zdalnego sterowania. Szkoda jednak, że wszystkie elementy sterowania bezprzewodowego wymagają podłączenia do obudowy nadajników podczerwieni bądź radiowych, które tworzą wokół dość gęstą plątaninę kabli. Komputer Vobisu zbudowany jest na płycie głównej firmy Gigabyte wyposażonej w chipset i915G ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Obraz wyświetla jednak karta graficzna Gigabyte z procesorem GeForce 6600 i bezgłośnym systemem chłodzenia. Procesor to Pentium 4 630, pracujące z częstotliwością 3,0 GHz. Dodatkowe wyposażenie stanowią tuner telewizyjny WinTV-PVR MCE PCI i karta sieci bezprzewodowej Wi-Fi z interfejsem PCI-Wireless G.

Popularne Media Center Edition?

Nieznacznie wyższa cena systemu przekłada się na porównywalną cenę całego komputera, jeśli jest wyposażony w zwykły Windows XP i jego odmianę multimedialną. Tak jest na Zachodzie, podobnie ma być w Polsce, dlatego nie dziwi, że Microsoft od początku tego roku sprzedał około 1,5 mln kopii systemu. Również informacja, że spodziewa się sprzedać 20 mln do końca 2007 r. nie wydaje się nam wyolbrzymiona.