Okno na świat


Creative Live! Cam Optia

Informacje Creative Labs, tel. 022 8530266,http://www.creative.pl Cena 259zł

Okno na świat

Rozdzielczość matrycy (szer. x wys.) 640x480 pikseli

Interfejs USB 2.0

Ustawianie ostrości ręczne

Maksymalna rozdzielczość wideo 640x480 pikseli

Jest to jedna z nielicznych kamer internetowych zgodna ze standardem USB Video Class, zatem nie wymaga instalowania sterowników, ale trzeba mieć Windows XP z SP2. Rozwiązanie idealnie sprawdza się, gdy kamery internetowej używasz na różnych komputerach czy laptopach - wystarczy ją podłączyć i już po chwili działa bez dodatkowego sterownika. Jednakże z opcji śledzenia ruchów twarzy czy specjalnych filtrów graficznych można skorzystać dopiero po zainstalowaniu sterownika producenta. Aby go zainstalować, trzeba najpierw wyłączyć i odinstalować kamerę.

Stylowa konstrukcja

Okno na świat
Kamera wyróżnia się dbałością o wykończenie detalu oraz ciekawą stylistyką. Skierowana w dół automatycznie się wyłącza, a gdy pracuje, świeci na niebiesko. Ostrość reguluje się pierścieniami obiektywu. Dzięki uniwersalnej podstawce kamerę można umieścić na monitorze CRT, LCD, a nawet laptopie. Opcja śledzenia ruchów twarzy działa bardzo dobrze, ale nie wolno wyjść poza kadr, natomiast kamera manipuluje zoomem optycznym, dlatego obraz jest zauważalnie gorszy. Oprogramowanie Live! Cam Center jest funkcjonalne, umożliwia szybkie uruchomienie, skonfigurowanie detektora ruchu, wysłanie zdjęć na serwer (webcam), nagrywanie o określonej godzinie sekwencji wideo czy fotografii oraz zarządzanie nagranymi materiałami. Dodatkowo automatycznie sprawdza wszelkie uaktualnienia. Optia bez problemu zgrywa sekwencje wideo w rozdzielczości VGA z prędkością 30 klatek/s, dobrze radzi sobie również podczas pracy w słabszym oświetleniu.

<HR>

Logitech QuickCam Communicate STX

Informacje Komputronik, tel. 061 8359400,http://www.komputronik.pl Cena 159 zł

Okno na świat

Rozdzielczość matrycy (szer. x wys.) 640x480 pikseli

Interfejs USB 2.0

Ustawianie ostrości automatyczne

Maksymalna rozdzielczość wideo 640x480 pikseli

Kamer internetowych tej firmy nie trzeba specjalnie polecać. Opisywany model kosztuje niecałe 160 zł, a komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0. Jakość obrazu jest dobra, chociaż wiele zależy od oświetlenia. Dzięki technologii RightLight kamera dobrze radzi sobie w słabszym świetle, ale pogarsza się wtedy jakość obrazu. QuickCam Communicate automatycznie ustawia ostrość i oferuje opcje śledzenia twarzy, sterując zoomem cyfrowym, a gdy jest więcej osób, warto wybrać odpowiednią do tego opcję. Kamera będzie wówczas tak manipulować obrazem, aby wszystkie mieściły się w kadrze. Dołączane oprogramowanie Logitech QuickCam 10 umożliwia nagrywanie sekwencji wideo, zdjęć oraz przeglądanie zarejestrowanych materiałów. Wygodne menu, widoczne cały czas, umożliwia szybkie dostosowanie kamery i wyświetlanego obrazu do własnych potrzeb, dodatkowo można uruchomić Skype'a i inne aplikacje. Brakuje oprogramowania do monitorowania pomieszczeń.

Niezbyt wydajna

Okno na świat
Mimo wykorzystywania szybkiego interfejsu USB 2.0, w testowej rozdzielczości 320x240 pikseli i 640x480 pikseli urządzenie uzyskiwało średnio 15 klatek/s. Efektem jest lekkie rozmazywanie się obrazu przy gwałtownych ruchach. To trochę mało, ale na potrzeby komunikacji przez Internet w zupełności wystarczy.

Kamera ma wbudowany mikrofon, a dołączany kabel mierzy 2 metry. Podstawka umożliwia mocowanie jej na monitorach CRT i LCD. Niestety, użytkownicy laptopów nie zamontują jej na obudowie wyświetlacza. W obudowie zainstalowano osłonkę na obiektyw. Można również skorzystać z programowego zablokowania obrazu (wyświetla się wówczas wybrane zdjęcie). Podobnie jak w innych modelach, wydajność kamery może być różna w zależności od stopnia oświetlenia rejestrowanego obiektu.

<HR>

SpeedLink SL-6830 Cyclon Webcam

Informacje Multimedia Vision, tel. 022 3389000,http://www.mmv.pl Cena 99 zł

Okno na świat

Rozdzielczość matrycy (szer. x wys.) 640x480 pikseli

Interfejs USB 2.0

Ustawianie ostrości ręczne

Maksymalna rozdzielczość wideo 1280x1024 pikseli

SpeedLink SL-6830 Cyclon Webcam to kamera internetowa z matrycą o rozdzielczości 640x480 punktów, komunikująca się z komputerem w trybie USB 2.0. Oferuje nieco gorszy obraz niż modele Creative’a czy Snappy, ale nieco lepszy od kamery Logitecha. Wyższa jest również jej wydajność – 20 klatek/s w rozdzielczości 640x480 i 24 w 320x240 pikseli. Do kamery dołączany jest tylko sterownik i program do nagrywania wideo (VideoView) oparty na programie AMCap. Nie jest to wiele, bo znacznie tańsze modele bywają lepiej wyposażone.

Brak oprogramowania

Okno na świat
Kamera wymaga zainstalowania dołączanego sterownika – trzeba to zrobić przed podłączeniem jej do komputera. To jeden z nielicznych modeli, który w opcjach sterownika pozwala na ustawienie balansu prędkości działania i jakości generowanego obrazu. Sterownik pozwala również na wybranie sposobu ustawienia ekspozycji (automatyczna, słabe oświetlenie). Można usunąć migotanie obrazu, przełączając tryb pracy na 50 lub 60 Hz. Ostrość ustawia się ręcznie. W obudowie zainstalowano osłonkę na obiektyw, a podstawka pozwala przymocować urządzenie do monitora CRT. Nie jest możliwe zamontowanie go do monitora LCD czy laptopa. W tych wypadkach pozostaje położyć ją na biurku. Mimo niedogodności polecamy ten model szczególnie użytkownikom starszych monitorów – to dobry wybór za relatywnie niewielkie pieniądze.

Chcąc wykorzystać możliwości kamery, powinniśmy użyć alternatywnego oprogramowania. Warto wówczas skorzystać z darmowych aplikacji, jak Cerberus do monitorowania pomieszczeń, czy też IrfanView do przeglądania zarejestrowanych zdjęć lub filmów.

<HR>

Snappy Face Recogniser

Informacje AutoID, tel. 012 2601650,http://www.autoid.pl Cena 218 zł

Okno na świat

Rozdzielczość matrycy (szer. x wys.) 1024x768 pikseli

Interfejs USB 2.0

Ustawianie ostrości automatyczne

Maksymalna rozdzielczość wideo 1280x960 pikseli

Obudowa kamery wykonana jest z aluminium. Ma niewielkie wymiary, a złożona przypomina raczej mały aparat cyfrowy. Zastanawia rozsuwany dół, nie wiadomo, do czego służący, oraz brak podstawki. To duży mankament, bo kamera leżąca na biurku jest bardzo podatna na najmniejsze poruszenia kabla. Wygodnie za to leży w dłoni i może o to producentowi chodziło, gdyż jest to jedna z nielicznych kamer internetowych, która może zidentyfikować swojego właściciela. Rozpoznaje twarz i posłuży do ochrony komputera przed niepowołanym dostępem. Nie można zabezpieczyć systemu przed uruchomieniem, ale specjalny wygaszasz ekranu blokuje komputer do czasu rozpoznania twarzy właściciela. O dziwo, działa to nadzwyczaj dobrze, warunkiem jest odpowiednie nakierowanie kamery.

Jak aparacik

Okno na świat
Jakość generowanego obrazu jest bardzo dobra, kamera wykorzystuje matrycę 1,3-megapikselową, dosyć dużą jak na tego typu urządzenia. Obraz jest ostry (ostrość ustawiamy ręcznie) i widać dużo szczegółów. Niestety, urządzenie komunikuje się w trybie USB 1.1 i dlatego jest mało wydajne. W rozdzielczości do 640x480 pikseli Snappy Face Recogniser pracuje ze średnią prędkością 14 klatek/s,w nominalnej 1024x786 nieznacznie wolniej – mniej więcej 10 klatek/s. W zależności od potrzeb możemy przygotować kilka profili, umożliwiając dostęp do komputera kilku osobom. Samo rejestrowanie nowego użytkownika jest bardzo proste. Odpowiedni kreator poinformuje użytkownika, że jego twarz została poprawnie zarejestrowana. Niestety, oprócz oprogramowania zabezpieczającego komputer, oraz standardowego AMCap, do kamery nie dołączono innego oprogramowania.

<HR>

Okno na świat

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: