Oko w oko z kamerą

Panasonic wprowadził na europejski rynek urządzenie o nazwie Authenticam BM-ET100 - czyli kamerę internetową, która, dzięki możliwości skanowania tęczówki, może służyć do autoryzowania dostępu do komputera.

Oko w oko z kamerą

Kamera sprzedawana jest w pakiecie z oprogramowaniem PrivateID, które pozwala użytkownikowi komputera na zastąpienie procedury podawania hasła przez skanowania tęczówki oka. Po przyłożeniu oka do kamery urządzenie porównuje uzyskany obraz z wprowadzonymi wcześniej do bazy wzorcami i umożliwia użytkownikowi (którego tęczówka zgadza się z wzorem) uzyskanie dostępu do określonych zasobów. PrivateID pozwalana zarządzanie zarówno dostępem do systemu, jak i określonych plików czy programów.

Działanie programu polega na przekształcaniu uzyskanego obrazu siatkówki w cyfrowy "kod paskowy". Dzięki temu późniejsze porównywanie poszczególnych wzorów przebiega bardzo szybko.

Poza możliwością autoryzowania dostępu do komputera, BM-ET100 może oczywiście służyć jako klasyczna kamera internetowa. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows 98 i 2000. Wersja pracująca pod kontrolą Windows XP ma trafić na rynek na początku przyszłego roku. Authenticam kosztuje 474 EUR.